Zespół Szkół Technicznych
im. gen. Władysława Andersa

   

ostatnia aktualizacja:
2016-06-09

WITAMY SERDECZNIE NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY


Plan dojazdu do szkoły:
 

dogodne położenie blisko
dworców PKP i PKS

 


Ogólnopolska akcja adresowana do uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA SZKOŁY 2015-2006


archiwum:  2014/2015 | 2013/2014 | 2012/20132011/2012 | 2010/2011 | 2009/2010 | 2008/2009 | 2007/2008 | 2006/2007

 

 

04.06.2016r. - Czary-mary z truskawek.

W sobotę, 04.06.2016r. odbyło się ostatnie spotkanie warsztatów gastronomicznych "KULINARNE ABRAKADABRA". Temat przewodni: Czary-mary z truskawek. Przygotowaliśmy wspaniałe potrawy i desery z truskawkami w roli głównej. Danie główne: francuskie trójkąty z serem w sosie truskawkowym z sałatką ala'szopską. Deser: sorbet truskawkowy z pomarańczą i miętowym sosem. Było PYSZNIE. Żałuj, że nie było Cię razem z nami. Zapraszamy w następnym roku szkolnym. Prowadząca, Agnieszka Januszkiewicz, dziękuje wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, trud i czas. Byliście super.

Efekty naszej pracy widoczne są na zdjęciach

Pozytywnie „biebrznięci”- atrakcyjne i aktywne lekcje
w Zespole Szkół Technicznych

Dnia 23 maja 2016 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku uczestniczyli w historyczno-przyrodniczych zajęciach terenowych w Biebrzańskim Parku Narodowym. Celem wyjazdu było poznanie historii Twierdzy Osowiec (zwanej polskim Verdun) oraz zgłębienie tajników przyrody, jednego z ostatnich unikatowych obszarów Europy – Bagien Biebrzańskich.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Fortu I (Centralnego) i muzeum Twierdzy Osowiec. Fort ten, jako jeden z nielicznych, oparł się natarciom wroga podczas I wojny światowej i nigdy nie został zdobyty. Znakomity przewodnik - Pan Mirosław Worona (Prezes Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego) potrafił każdego ucznia zainteresować historią  tego niezwykłego miejsca. Przedstawił z humorem fakty, legendy związane z twierdzą, prezentował zdjęcia i eksponaty (m.in. mundury, broń) oraz przeprowadzał konkursy z wiedzy historycznej, nagradzając uczestników. Największą atrakcją okazały się podziemne, ekscytujące wędrówki w obiektach fortecznych (schronach, poternach, kaponierach), a szczególnie w tzw. „Tunelu Śmierci”, usytuowanym w fortecznym rawelinie, w którym pokutuje do dziś duch carskiego oficera. 

Po terenowej lekcji historii, przeszliśmy do zajęć z biologii. Poznaliśmy florę i faunę największego w Polsce i Europie parku narodowego. Przyrodnicze warsztaty edukacyjne rozpoczęliśmy od zwiedzania sal ekspozycyjnych w siedzibie Dyrekcji Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki spreparowanym eksponatom zwierząt mogliśmy z bliska zobaczyć i dotknąć m.in., klempę z łoszakami, wilka, dzika, bobra, kunę, borsuka oraz występujące nad Biebrzą ptaki drapieżne i wodno-błotne. 

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy w ramach programu wycieczki, było torfowisko wysokie przy „Carskiej Drodze”. Tam poznaliśmy elementy bagna i torfowiska („wielkiej gąbki”) oraz właściwości fizykochemiczne torfu. Szczególne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła roślinność występującą na torfowisku. Zaskoczyły nas swoim urokiem kwitnące na biało: wełnianka pochwowata oraz bagno zwyczajne o właściwościach leczniczych, halucynogennych oraz jako środek odstraszający na mole. Jednak prawdziwą rewelacją okazała się „krwiożercza” owadożerna roślina rosiczka okrągłolistna, która wabi swoje ofiary kroplami słodkiej cieczy i je unieruchamia. Pułapka rosiczki zamyka się, wydzielany kwas mrówkowy rozpuszcza i trawi ciało owada-ofiary. Udało się nam również zobaczyć i sfotografować największego w Polsce pająka – bagnika przybrzeżnego, bardzo drapieżnego i charakterystycznego dla obszarów Polski północno-wschodniej. 

Z torfowiska wysokiego wyruszyliśmy w stronę rzeki Biebrzy, która nazwę swoją wywodzi od licznie zamieszkujących ją bobrów. Na trasie czekała nas ścieżka edukacyjna „Kładka”, z tablicami informacyjnymi, platformami widokowymi oraz wieżą widokową przy Forcie II (Zarzecznym). Fachowa opieka - profesjonalnie przygotowanych przewodników (Pani Anny Karniej i Pani Marii Świerzbińskiej), dostarczyła uczniom wiedzy przyrodniczej i wspaniałej zabawy.

Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na odpoczynek i część rekreacyjno-sportową. W zacisznym miejscu „Osady Bóbr” Biebrzańskiego Parku Narodowego czekało na nas ognisko i strzelanie z łuku. Kiełbaski, pieczywo oraz słodycze ufundowali rodzice jednego z uczniów naszej szkoły. Na zakończenie odbyła się rywalizacja sportowa „strzelania z łuku”.  Najlepsi uczniowie – łucznicy zostali nagrodzeni przez Pana Łukasza Wierzbickiego, Dyrektora firmy „Biebrza Eco-Travel”. 

Spędziliśmy piękny i słoneczny majowy dzień nad Biebrzą. Pogoda nam wspaniale dopisała. Poprzez żywy kontakt z historią Twierdzy Osowiec oraz dziewiczą przyrodą zostaliśmy wszyscy „biebrznięci”, czyli zauroczeni tym urokliwym miejscem. Był to jednocześnie atrakcyjny odpoczynek na łonie przyrody oraz aktywna lekcja historii i biologii. 

Krzysztof Pogorzelski,
nauczyciel historii Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku 

13.05.2016r. - Uroczystość rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Z miłości do niepodległej Ojczyzny... życie i działalność gen. Władysława Andersa (1892-1970)”.

Drugiego dnia obchodów święta Patrona szkoły, 13 maja odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Z miłości do niepodległej Ojczyzny... życie i działalność gen. Władysława Andersa (1892-1970)”. Na początku spotkania, po powitaniu przybyłych zacnych gości i zebranych licznie uczniów wraz z nauczycielami przez Panią Wicedyrektor Renatę Frankowską, młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny o gen. Andersie.

W progach naszej szkoły zaszczyciła swoją obecnością Pani Renata Iwanowska, Sybiraczka z Białegostoku. Pani Renata Iwanowska został wywieziona wraz z całą rodziną do Kazachstanu w 1940 r. Ojciec Pani Renaty walczył w armii gen. Andersa. Niedawno, w kwietniową rocznicę wywózek na Sybir, Pani Renata gościła w naszej szkole opowiadając młodzieży o wywózce na Sybir i służbie Jej Ojca w 2 Korpusie Polskim.

Przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku był Pan dr Marcin Markiewicz, kierownik Referatu Badań Naukowych i Zbiorów Bibliotecznych Biura Edukacji Publicznej IPN.

Szczególnymi gośćmi byli uczniowie – uczestnicy konkursu historycznego, ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przybyłych wraz z opiekunami – nauczycielami, pod których kierunkiem powstały prace konkursowe.

Patronat Honorowy nad konkursem objęli i ufundowali nagrody: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Rada Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Warszawie, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Muzeum Wojska w Białymstoku. Patronat medialny nad uroczystością objęła Telewizja Polska TVP 3 Oddział w Białymstoku, która wyemitowała materiał z uroczystości w głównym wydaniu „Obiektywu” o godz.18.30.

(http://bialystok.tvp.pl/25328684/13052016-godz1830).

Wojewódzki konkurs historyczny skierowany był do uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego. Jego celem było przybliżenie młodzieży sylwetki i działalności jednego z najdzielniejszych i najbardziej ofiarnych polskich żołnierzy II wojny światowej – gen. Andersa, który całym swoim życiem ukazał, że nie istnieją granice odwagi i poświęcenia z miłości do Ukochanej i Niepodległej Ojczyzny. Ponadto celem konkursu było również rozbudzanie zainteresowania historią Polski wśród uczniów, zgłębianie poczucia i postawy patriotycznej, kształtowanie emocjonalnego stosunku do dziejów Polski, a także zainspirowanie do pracy twórczej i rozwijania własnej kreatywności.

 Lista nagrodzonych

PATRONAT:

   

   

12.05.2016r. - Święto Patrona Szkoły

ŚWIĘTO SZKOŁY

12-13 maja 2016r. obchodziliśmy „Święto Szkoły”. W pierwszym dniu uroczystości przypada  46 rocznica śmierci patrona szkoły – generała Władysława Andersa i 72 rocznica bitwy pod Monte Cassino.

Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor Tadeusz Halicki, który powitał dostojnych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki. Ponadto honorowym gościem święta był Pan Tadeusz Chwiedź Prezes Związku Sybiraków. Pan Prezes Chwiedź odznaczył Dyrektora ZST Pana Tadeusz Halickiego za szczególne zasługi na rzecz Związku Sybiraków w środowisku lokalnym i regionie na wniosek Konwentu Odznaki Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Po przemówieniach wspólnie odśpiewaliśmy nieoficjalny hymn szkoły- „Czerwone maki”, polską pieśń wojskową, upamiętniającą zdobycie przez polskie oddziały ruin włoskiego klasztoru na Monte Cassino. Następnie wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez uczniów, pod kierunkiem nauczycieli Agaty Forfa i Edyty Moniuszko-Płońskiej. Piękne, patriotyczne i wzruszające wiersze oraz piosenki stanowiły ciekawą lekcję polskiej historii.

Uroczystości towarzyszyła wystawa pt.: „Polska walcząca” przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć ekspozycję prac nadesłanych na Wojewódzki Konkurs Historyczny „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… - życie i działalność Generała Władysława Andersa” (1892-1970).

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski, który skierował do nas kilka ciepłych słów. Na zakończenie wizyty ks. Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa i udał się na spotkanie z nauczycielami oraz słodki poczęstunek.

Kolejny dzień Święta Szkoły skupiony był na Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… - życie i działalność Generała Władysława Andersa” (1892-1970). Konkurs skierowano do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego. Organizowany przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku przy współpracy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku.

Uroczystość rozpoczęła  Pani Renata Frankowska Zastępca Dyrektora ZST, która powitała zgromadzonych gości. Na rozstrzygnięcie konkursu przybyli m.in. Pan dr Marcin Markiewicz z IPN oraz Pani Renata Iwanowska - Sybiraczka z Białegostoku, którzy pięknie mówili o patriotyzmie. Goście wysłuchali montażu słowno- muzycznego i wspólnie śpiewali piosenki.

Zwycięzcy konkursu z rąk Zastępcy Dyrektora ZST Pani Renaty Frankowskiej oraz zaproszonych, honorowych gości odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów!!!

Obchody Święta Szkoły pokazały, że w dzisiejszym skomercjalizowanym  świecie jest miejsce na wspomnienie o ludziach i odległych czasach, ponieważ Ojczyzna to: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć.

 zdjęcia z uroczystości

71 rocznica zakończenia II wojny światowej (08/09.05.2016)

"PIOSENKA O PIECHOCIE"
Słowa i muzyka: Bułat Okudżawa
Słowa polskie: W. Dąbrowski

Wybaczcie piechocie,
Że tak nierozumna, że braknie jej tchu.
My zawsze w pochodzie,
Gdy wiosna nad ziemią szaleje od bzu.
Jak długo tak można?
Bezdroża, mokradła i błoto, i piach,
I wierzba przydrożna
Jak siostra pobladła zostaje we łzach.

Nie wierzcie pogodzie,
Gdy deszcze trzydniowe zaciągnie wśród drzew.
Nie wierzcie piechocie,
Gdy w pieśni bojowej odwaga i gniew.
Nie wierzcie, nie wierzcie,
Gdy w sadach słowiki zakrzyczą co sił.
Wy jeszcze nie wiecie,
Co komu pisane i kto będzie żył.

Uczyłaś, ojczyzno,
Że żyć trzeba umieć i słyszeć twój głos...
Kolego, mężczyzno,
A jednak niezgorszy przypada ci los.
My zawsze w pochodzie
I tylko to jedno nas zrywa ze snu:
Dlaczego w pochodzie?
Gdy wiosna nad ziemią szaleje od bzu?
Dlaczego w odwrocie,
Gdy wiosna nad ziemią szaleje od bzu.

03.05.2016r. - 225 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja

01.05.2016r. - 12 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

29 kwietnia 2016r. - zakończenie roku szkolnego w klasach czwartych Technikum Zawodowego Nr 9

Żywa lekcja historii – spotkanie z Sybiraczkami

zdjęcia ze spotkania z Sybiraczkami
Dnia 12 kwietnia 2016 r. z okazji 76. rocznicy drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu w Zespole Szkół Technicznych im gen. Władysława Andersa w Białymstoku odbyła się uroczystość upamiętniająca to historyczne i tragiczne dla Polaków wydarzenie. Honorowymi gośćmi były Sybiraczki z Białegostoku: Pani Heronima Dzierma (ur. 1936 r.) i Pani Renata Iwanowska (ur. 1939 r.). Uroczystość zorganizowali uczniowie II klasy technikum o profilu gastronomicznym, pod kierunkiem nauczyciela historii.

Na początku spotkania uczniowie przedstawili najważniejsze fakty dotyczące agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. i jej następstwa dla narodu polskiego. Aby lepiej zobrazować problematykę deportacji do ZSRR i życiorysy zaproszonych gości, młodzież przygotowała prezentację multimedialną z bogatą dokumentacją fotograficzną i pytania, które zadawała Paniom Sybiraczkom.

Pani Heronima i Pani Renata opowiadały o swoich przeżyciach związanych z genezą, przebiegiem i następstwem zesłania wraz z rodzinami na Sybir i do Kazachstanu w 1940 r. Ich rodziny zostały nazwane „wrogami narodu”, tylko dlatego, że ich ojcowie piastowali ważne urzędy państwowe (sędzia i leśniczy). W 1940 r. musieli opuścić Polskę i byli traktowani jako przestępcy. W ciągu dwóch godzin spakowali dorobek życia i ruszyli w nieznane, ponieważ nikt z NKWD nie informował ich, gdzie i dlaczego wyjeżdżają.

Sybiraczki przybliżyły sylwetki swych ojców, którzy wstąpili do Narodowych Sił Zbrojnych (Armii gen. Andersa i gen. Berlinga), tworzonych w ZSRR po układzie „Sikorski-Majski” z 1941 r. Zawsze jednak, pomimo przeciwności losu, pamiętały, że są Polkami i głęboko wierzyły, że powrócą kiedyś do wolnej Polski. Mimo ciężkiej pracy, warunków bytowych, ciągłego głodu, mrozu, przeżyły i wróciły do Ojczyzny. Wzruszający jest fakt, że w tak ekstremalnych warunkach uczyły się języka polskiego, historii. Panie z ogromnym szacunkiem i czcią wspominały swoich nauczycieli z Syberii i Kazachstanu.

Osobiste świadectwa Sybiraczek „z nieludzkiej ziemi” wywarły duże znaczenie na zebranej młodzieży. Ich opowieści z dzieciństwa wzruszyły i skłoniły uczniów do zadumy i refleksji. Wiedza zdobyta na lekcjach historii została wzbogacona i potwierdzona osobiście przez świadków tamtych tragicznych wydarzeń Młodzież ze łżą w oku i zaciekawieniem wysłuchała tych ciekawych i osobistych opowieści. Zorganizowana uroczystość stała się swoistą „Żywą i piękną lekcją historii”, która na długo pozostanie w naszych sercach.

Na zakończenie spotkania, po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Sybiraków, Pan Tadeusz Halicki, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa, podziękował Pani Heronimie i Pani Renacie za przybycie i podzielenie się swoimi wspomnieniami. Podkreślił, że żołnierze Generała Andersa, Patrona naszej Szkoły, również byli Sybirakami i dlatego jesteśmy zobowiązani zawsze o nich pamiętać.

Krzysztof Pogorzelski, nauczyciel historii 

7 kwietnia 2016r. - IX Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora ZST

Do Turnieju zgłosiły się:

 • Publiczne Gimnazjum z Kleosina
 • Publiczne Gimnazjum z Suraża
 • Publiczne Gimnazjum z Dobrzyniewa Dużego

Bardzo mi miło jest poinformować wszystkich, że w środę 6 kwietnia 2016r. rozegrany został etap miejski zawodów strzeleckich O Srebrne Muszkiety.

Uczniowie naszej szkoły zajęli drużynowo pierwsze miejsce.

Daniel Kisielew zdobył 293 punkty (na 300 możliwych) i indywidualnie był drugi, Mateusz Pierko - 283 punkty (indywidualnie 4) i Kamil Tołcz - 281 punktów (indywidualnie szósty).

Pod koniec kwietnia odbędzie się etap wojewódzki, który zadecyduje o tym, kto pojedzie na finał ogólnopolski.

W zawodach wzięła też udział drużyna dziewcząt z klasy IV tg w składzie: Stankiewicz Diana, Rybnik Małgorzata i Troć Kinga i zajęła szóste miejsce.

W poprzednim tygodniu Mateusz Pierko został zwycięzcą w konkurencji karabin pneumatyczny 60 strzałów w zawodach Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, które odbyły się w Wasilkowie.

Mateusz w tym tygodniu będzie brał udział jako reprezentant kadry narodowej w zawodach Puchar wiosny we Wrocławiu, a w przyszłym tygodniu w zawodach międzynarodowych w Berlinie.

Jolanta Jarczewska

6 kwietnia 2016r. - VII KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ


Dnia 18 marca 2016 r. ponad stu uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami obejrzało film historyczny "Historia Roja" czyli w ziemi lepiej słychać. Wcześniej z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (obchodzony 1 marca) uczniowie mieli zorganizowane zajęcia poświęcone żołnierzom podziemia niepodległościowego i bohaterowi filmowemu Narodowych Sił Zbrojnych st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi pseudonim Rój (1925-1951).

Krzysztof Pogorzelski, nauczyciel historii

 

ZAJĘCIA Z WOS - SPOTKANIA Z POLICJĄ

spotkanie z sierż. Martyną Malinowską
Dnia 14 i 16 marca 2016 r. w ramach aktywnych lekcji z wiedzy o społeczeństwie odbyły się spotkania profilaktyczne z Panią sierżant Martyną Malinowską z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Zajęcia dotyczyły problematyki związanej z odpowiedzialnością nieletnich wobec prawa. Pani sierżant w sposób przystępny przedstawiła młodzieży obowiązujące przepisy odpowiedzialności cywilnej i karnej osób nieletnich.

Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania z zakresu wykroczeń, przestępstw oraz powszechnej demoralizacji w cyberprzestrzeni.

Krzysztof Pogorzelski, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie oraz historii

7, 8, 9 marca 2016r. - Rekolekcje

Matura za rok, ale my już poważnie o niej myślimy…..

2 marca 2016r. uczniowie klasy 3Tg wzięli udział w Centrum Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ulicy Kościelnej w warsztatach zorganizowanych przez panią Marię Bartnicką z MODM w B-stoku oraz p.Urszulę Jurkowską z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w B-stoku pod hasłem „Matura ustna w realizacyjnej praktyce przygotowującej do egzaminu wewnętrznego - wypowiedzi uczniowskie”. 

Trzej uczniowie klas drugich zaprezentowali tematy z matury ustnej z ubiegłego roku.

1. Jak przestawiana jest historia Polski w różnych tekstach kultury. Odwołaj się do obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".
2. W jaki sposób autorzy ukazują swój stosunek do ojczyzny? Odwołaj się do różnych tekstów kultury
3. Zapożyczenia z języka angielskiego. Czy mogą stanowić zagrożenie dla ojczystego języka? Odnieś się do przykładów i tekstów kultury

Wypowiedzi uczniów nie tylko były poprawnie opracowane, ale przede wszystkim ukazywały wiele chwytów retorycznych. 
Skorzystamy na tym z pewnością i jeszcze z większą uwagą będziemy przygotowywać się do egzaminu, bo „… już za rok matura”.

Elżbieta Jamiołkowska

zdjęcia - Abrakadabra27 lutego 2016r. - Kulinarne Abrakadabra

Kulinarne Abrakadabra działa i pracuje. W ostatnią sobotę lutego czarowaliśmy z mięsa i warzyw, mleka i czekolady oraz ciasta drożdżowego. Było super smacznie. Miło i pracowicie, ale opłaciło się. Efekty naszej pracy przedstawiają zdjęcia

 

Agnieszka Januszkiewicz

DNI OTWARTE w ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH
im. gen. WŁADYSŁAWA ANDERSA
w BIAŁYMSTOKU
pod hasłem  „Tydzień na Rzecz Kariery”!!!!
25- 26.02.2016r.

harmonogram: DNI_OTWARTE_W_ZST_2016r.docx

24 lutego 2016r. - INAUGURACJA FUNDUSZU STYPENDIALNEGO ZST- PROGRES

„Wiedza i doświadczenie, umiejętności i predyspozycje 
oraz pasja do wykonywanego zawodu to klucz do sukcesu 
na współczesnym rynku pracy.”

Słowa te doskonale oddają ideę, która przyświecała twórcom Funduszu Stypendialnego ZST-PROGRES. Projekt ZST-Progres został zrealizowany w porozumieniu z Przedsiębiorcami i Stowarzyszeniem Inicjatyw Gospodarczych Progres.

24 lutego 2016 roku o godzinie 11.00 w naszej szkole miała miejsce uroczysta inauguracja Funduszu Stypendialnego ZST-PROGRES, podczas której wręczono stypendia finansowe o charakterze motywacyjnym dla wyróżniających się i uzdolnionych uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku. Gościem honorowym gali był Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas:

Rafał Rudnicki Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, 
Agnieszka Małgorzata Rzeszewska Przewodnicząca Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta i Przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Białymstoku, 
Paweł Myszkowski wiceprzewodniczący Komisja Edukacji i Wychowania Rady Miasta Białystok,
Katarzyna Todorczuk Radna Rady Miasta Białystok, 
Jacek Krzysztof Chańko Radny Rady Miasta Białystok, 
Tomasz Janczyło Radny Rady Miasta i Prezes Obywatelskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty w Białymstoku, 
Franciszek Górski p.o. Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Białymstoku, 
Ksiądz Prałat Tadeusz Żdanuk Proboszcz Parafii św. Rocha w Białymstoku, 
Ksiądz Roman Płoński reprezentujący Proboszcza Parafii Prawosławnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, 
Maria Mieszalska – Goroszkiewicz Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białymstoku, 
Andrzej Uścinowicz Wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białymstoku.

Poza tym w naszej gali wzięli udział Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z Białegostoku m.in.: Izabela Popławska Dyrektor Zespół Szkół Zawodowych nr 5, Krzysztof Czerech - z-ca dyr. ds. Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2, Mariusz Pęza Dyrektor Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi, Maria Jolanta Korzeniecka Wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego, Jolanta Górska Dyrektor PGnr1, Edyta Haraburda Dyrektor PG nr 2, Bolesław Korobczak Dyrektor PG nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi, Maria Pawełko Dyrektor PG nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi, Wiesław Paniczko Dyrektor PG nr 6 z Oddziałami Dwujęzycznymi, Urszula Sztabelska-Kopa, Dyrektor PG nr 7, Henryk Paliwoda Dyrektor PG nr 11, Lech Kozłowski Dyrektor PG nr 13, Barbara Stankiewicz Dyrektor PG nr 16, Piotr Górski Dyrektor PG nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi, Dariusz Mierzyński Dyrektor PG nr 18, Elżbieta Rogowska Dyrektor PG nr 20, Anna Dec Dyrektor PG nr 29, Elżbieta Dziemiańczuk Dyrektor PG nr 30, Anna Rogowska Dyrektor PG nr 31.

Fundatorami stypendiów są czołowi podlascy przedsiębiorcy z trzech branż:

 • drzewnej: Fabryka Mebli Forte, firma Komandor, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowo Produkcyjne Lambud, firma Renggli
 • gastronomicznej: Hotel Podlasie, HASS Wasiluk, Lech Garmażeria Staropolska, firma Pan Bochenek, Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem”
 • mechaniczno-samochodowej: ASW Wojciula Autoryzowany Dealer Citroen i Peugeot w Białymstoku, SaMasz, Wasilewski i Syn Autoryzowany Dealer Nissana.

Wszyscy przedsiębiorcy oraz Pan Prezydent otrzymali od Dyrekcji ZST na pamiątkę przedsięwzięcia sówki wykonane przez naszych uczniów - symbol Funduszu Stypendialnego ZST- PROGRES.
Stypendia dziewiętnastu uczniom naszej szkoły wręczyli przedstawiciele firm i Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który powiedział, że „celem programu jest popularyzowanie oraz promowanie kształcenia zawodowego i współpracy ze środowiskiem lokalnych przedsiębiorców. Dzięki temu młodzi pracownicy będą lepiej wykształceni, a już dziś mają okazję poznać białostockich przedsiębiorców, swoich przyszłych pracodawców.”
Aby otrzymać stypendium, należało posiadać rekomendację wychowawcy, mieć dobre wyniki w nauce i wyróżniać się z wybranych przedmiotów zawodowych.

Stypendium otrzymali następujący uczniowie :
* Sebastian Kopczewski – uczeń kl. 2
* Andrzej Aniśko – uczeń kl. 1
* Mateusz Leoniuk – uczeń kl. 1
* Alan Gajdowski – uczeń kl. 2
* Radosław Śliwonik – uczeń kl. 3
* Sebastian Winsko – uczeń kl. 2
* Justyna Puzan – uczennica kl. 4
* Izabela Ciborowska – uczennica kl. 1
* Paulina Woźniak – uczennica kl. 2
* Marlena Krzywicka – uczennica kl. 4
* Elżbieta Mankiewicz – uczennica kl. 3
* Karolina Płońska – uczennica kl. 3
* Michał Jakowuk – uczeń kl. 2
* Marcin Sakowicz – uczeń kl. 3
* Łukasz Żak – uczeń kl. 2
* Mateusz Wilczewski – uczeń kl. 4
* Dawid Jabłoński – uczeń kl. 4
* Krzysztof Gorodowienko – uczeń kl. 1
* Andrzej Iwanowicz – uczeń kl. 4

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!

INAUGURACJA_FUNDUSZU_STYPENDIALNEGO_ZST.doc - pobierz informacje

zdjęcia z inauguracji

Zobacz także relację z gali wręczenia stypendiów na:

http://bialystok.tvp.pl/24161433/24022016-godz2145

http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/stypendia
-w-programie-zst-progres-przyznane.html

http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/ruszyl-program-stypendiow-
w-zst-firmy-stawiaja-na-zdolnych,3658650,artgal,t,id,tm.html

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/131352

http://www.bialystok.jard.pl/news/
stypendia+dla+uczniow+od+przedsiebiorcow-12048.html

 

23 maja 2016r. wycieczka historyczno-przyrodnicza

do pobrania: Wycieczka_Osowiec.pdf

Zapisy u pana Krzysztofa Pogorzelskiego - nauczyciela historii

9 czerwca 2016r. wycieczka historyczna-Supraśl

do pobrania: Wycieczka_Suprasl.pdf

Zapisy u pana Krzysztofa Pogorzelskiego - nauczyciela historii

    


Wojewódzki Konkurs Historyczny „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… - życie i działalność Generała Władysława Andersa” (1892-1970)

dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego organizowany przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku przy współpracy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku – maj 2016 r.

Dokumenty do pobrania:

HONOROWY PATRONAT:

     

14.02.2016r. - Zebrania z rodzicami

 • godz. 09:00 - kasy trzecie i czwarte
 • godz. 10:00 - kasy pierwsze i drugie

 Fundusz Stypendialny ZST

Miło nam poinformować wszystkich uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku o powołaniu Funduszu Stypendialnego ZST PROGRES. Jest to wspólna inicjatywa ZST, przedsiębiorców i stowarzyszenia Progres. Jej celem jest wsparcie finansowe uzdolnionych i wyróżniających się uczniów naszej szkoły oraz promocja kształaniu Funduszu
Do ubiegania się o stypendium uprawnione są osoby spełniające łącznie następujące kryteria:

 1. są uczniami Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku;
 2. posiadają rekomendacje wychowawcy;
 3. uzyskują dobre wyniki w nauce:
 • z wybranych przedmiotów zawodowych są uczniami wyróżniającymi się,
 • z pozostałych przedmiotów uzyskują oceny pozytywne.

  lub

  wykazują się talentem i rozwijają ten talent.

Pierwszy nabór wniosków stypendialnych rozpoczynamy już w poniedziałek
18 stycznia 2016 roku.

Wniosek stypendialny i szczegółowe zasady ubiegania się o stypendium ufundowane przez podlaskich przedsiębiorców znajdziecie poniżej oraz w zakładce Aktualności.

Wnioski można składać do 29 stycznia 2016 roku w sekretariacie szkoły.

Zostań najlepszym!!!

DOKUMENTY DO POBRANIA:

22.12.2015r. - Opłatki klasowe i Opłatek szkolny.

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności
w Nowym Roku życzy

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, pracownicy
i społeczność uczniowska

05÷06.12.2015r. - VIII Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Bokserski

VIII Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Bokserski o puchar MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO, PREZYDENTA MIASTA BIAŁEGOSTOKU i DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku

"Pozyskać ucznia - w przyszłości pracownika"

"Pozyskać ucznia - w przyszłości pracownika" - inicjatywa Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku (dawna Metalowo-Drzewna) i czołowych firm branży: drzewnej, gastronomicznej i mechanicznej na rynku podlaskim. W ramach tej inicjatywy ZST oraz przedsiębiorcy rozpoczęli cykl spotkań warsztatowych skierowanych do uczniów klas trzecich gimnazjum i ich rodziców. Dzięki takim spotkaniom gimnazjaliści poszerzają swoją wiedzę o zawodach, poznają potrzeby lokalnego rynku pracy, oferty przedsiębiorców oraz korzyści wynikające z kształcenia zawodowego. Jednym z elementów projektu jest możliwość praktycznego zetknięcia się z zawodem. Uczniowie pod okiem nauczycieli zawodu próbują własnych sił na stoiskach warsztatowych, np. wykonując drewniany piórnik z przygotowanych elementów (branża drzewna), komponując zdrowe przekąski – koreczki (branża gastronomiczna), czy też składając mini radio samochodowe (branża mechaniczna). ZST jest też organizatorem wycieczek programowych do firm partnerskich.

zobacz więcej zobacz więcej

27.11.2015 r. Konkurs w zawodzie stolarz

W dniu 27.11.2015 roku o godz. 9:00÷11:00 odbędzie się w Pracowni Zajęć Praktycznych Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Grunwaldzkiej 18 w Białymstoku pierwszy sponsorowany przez firmy branży drzewnej Konkurs w zawodzie stolarz. Uczestnikami finału w miesiącu listopadzie będą najlepsi uczniowie klas drzewnych. Uczniowie uczestniczący w konkursie wykonają połączenie narożnikowe wczepowe proste przy użyciu ręcznych narzędzi do obróbki drewna na podstawie rysunku technicznego.

Regulamin konkursu w załączniku: regulamin_konk_zst.doc

Firmy, które objęły patronatem i sponsoringiem konkurs:

 • Lambud Białystok
 • Hurtownia Materiałów i Akcesoriów Meblowych „Wiór”
 • Fabryka Mebli Laboratoryjnych „Renggli”
 • Producent Mebli Biurowych „Tobo”
 • Komandor Białystok
 • Stratus Lack
 • Jot-Er Meble
 • Hurtownia Akcesoriów Meblowych „Hass”

Przedstawiciel każdej z firm będzie obecny podczas konkursu.

20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Llist Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka z okazji przypadającego 20 listopada Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. (kliknij ten link)

Kochane Dzieci, Drodzy Dorośli

20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.
Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, mamy więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać również w Polsce.
Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawo gwarantuje Wam kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną edukację. Możecie wypoczywać, pytać i wypowiadać się. Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli – mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością.
Drodzy Rodzice i Opiekunowie! Ten dzień przypomina, że niezbywalne prawa dziecka zapisane są w Konstytucji RP czy Konwencji o prawach dziecka, i przede wszystkim zwraca uwagę na to, że dzieci mają prawo do tego, aby być otoczone miłością, aby być wychowanymi w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. Niestety ciągle ponad połowa Polaków akceptuje bicie dzieci, choć jest ono niezgodne z prawem. Liczę, że nowa kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Bicie, czas z tym skończyć” przyczyni się zmiany postaw społecznych i – w efekcie - do obniżenia niepokojących statystyk.
Szanowni wychowawcy, sędziowie, pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele zawodów obcujących na co dzień z dziećmi! Ponad 90 proc. młodych ludzi, z którymi się spotykam, wskazuje, że najważniejszym ich prawem jest prawo do wyrażania własnego zdania. Najmłodsi nie domagają się absolutnej zgody na realizację wszystkich dziecięcych pomysłów, po prostu - chcą być słuchani. Warto poświęcić im czas i uwagę, nie tylko 20 listopada.

Wszystkim razem i każdemu z osobna życzę w tym dniu dobrych refleksji i skutecznych działań na rzecz lepszego świata.

Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak

Z okazji Dnia Niepodległości na naszej strzelnicy rozegrane zostały zawody w strzelaniu z broni palnej. Wzięło w nich udział 14 szkół z Białegostoku i okolic.

Drużyna chłopców (głównie z klasy III Tma) dzięki bardzo wyrównanym wynikom zajęła pierwsze miejsce.

Skład drużyny:
TOŁCZ Kamil,
SAKOWICZ Marcin,
KARWOWSKI Hubert,
SZPAK Dawid,
MACIEJEWSKI Łukasz

Indywidualnie Kamil Tołcz był trzeci (na 70 zawodników)

Drużyna dziewcząt z klasy IV Tg w składzie: STANKIEWICZ Diana, WĄDOŁOWSKA Katarzyna, TROĆ Kinga, NIEDZIOŁKO Kasia, RYBNIK Małgorzata zajęła piąte miejsce

Indywidualnie Diana Stankiewicz z wynikiem 99 punktów na 100 była druga.

Gratulujemy obu drużynom!

Trenerzy strzelectwa

11.11.2015r. - 97. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

01.11.2015r. - Dzień Wszystkich Świętych

24.10.2015r. - Kulinarne Abrakadabra "Czary-mary z marchewki" (kliknij zdjęcie)

Czary-mary z marchewkiCzary-mary z marchewkiKulinarne Abrakadabra czarowało z marchewki. Pracowite dziewczynki z klasy 2 Tg i 4 Tg przygotowały wspaniałe potrawy z marchewki i różnych dodatków. Na początek był bigos marchewkowo - pieczarkowy z mięskiem mielonym, kiełbaską białą i wędzoną z dodatkiem siemienia lnianego na lepsze trawienie. Następnie pierogi z farszem marchewkowo - mięsnym, podsmażane z okrasą cebulowo - czosnkową, a na deser: rogaliki marchewkowe z dżemem z dzikiej róży, ciasto marchewkowe z pestkami słonecznika oraz kruche ciasto z dżemem marchewkowym pod pierzynką bezową z kruszonką. Pychota. Żałuj, że nie było tam Cię z nami!

Agnieszka Januszkiewicz

19.10.2015r. - Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym o Puchar Dyrektora ZST w Białymstoku

zdjęcia z MistrzostwFinaliści Mistrzostw:

 • I miejsce - Przemysław Adamski kl. III Tdm
 • II miejsce - Piotr Citko kl. III Tdm
 • III miejsce - Szymon Zawadzki kl. III Zs
 • IV miejsce - Jakub Wąsecki kl. I Zm

14 października 2015r. - Dzień Komisji Edukacji Narodowej

13 października 2015r. - uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej

UWAGA UCZNIOWIE I RODZICE !!!

 • OD 1 PAŹDZIERNIKA OBOWIĄZUJE ZMIANA OBUWIA (klapki, conwersy z białą podeszwą, halówki z białą podeszwą, baleriny)
 • OD 1 PAŹDZIERNIKA MOŻLIWOŚĆ WYJŚCIA POZA BUDYNEK SZKOŁY W TRAKCIE PRZERWY W GODZINACH 11:25-11:45. POZOSTAŁE PRZERWY OBOWIĄZUJE ZAKAZ OPUSZCZANIA SZKOŁY.
 • OD 1 PAŹDZIERNIKA OBOWIĄZUJĄ IDENTYFIKATORY. UBRANIA WIERZCHNIE POZOSTAWIAMY W SZATNI.

SAMORZĄD UCZNIOWSKI ZST

28.09.2015r. - Otrzęsiny klas pierwszych

Czary-mary z ziemniaków (kliknij zdjęcie)

czary-mary z ziemniaków26.09.2015r. odbyły się pierwsze warsztaty gastronomiczne Kulinarne Abrakadabra. Temat przewodni: czary-mary z ziemniaków. Super zabawa, super potrawy. Radości jeszcze więcej. Przygotowano i zjedzono: ziemniaczane chrusty na słodko i pikantnie, racuchy ziemniaczane, wiatruszki z serkami topionymi, sernik ziemniaczany, rogaliki ziemniaczane oraz klasyczne ziemniaczki dauphine. A to rezultaty naszej pracy:

Agnieszka Januszkiewicz

20 września 2015r. - zebrania z rodzicami

o godzinie 09:00 - wszystkie klasy drugie, trzecie i czwarte (2,3,4)

o godzinie 09:30 - wszystkie klasy pierwsze (1)

Ślubowanie uczniów klas pierwszych - 20 września 2015r.

17 września 2015r. - tydzień wychowania ph. "Wychowywać do pełni człowieczeństwa"

Prezydent Miasta Białegostoku dr hab. Tadeusz Truskolaski we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitarnej Białostockiej zorganizował uroczystą sesję -  "Wychowywać do pełni człowieczeństwa". W sesji udział wzięli nauczyciele naszej szkoły Barbara Malejew i Wacław Pawluczuk.

11÷13 września 2015r. - Gwardyjskie Mistrzostwa Polski w Boksie, Busko Zdrój

W mistrzostwach startowało 126 zawodników z 30 klubów z Polski. Nasz klub, i tym samym szkołę, reprezentowali:

 1. Karol Krupienik z kl. III Tma - zdobył złoty medal i został Mistrzem Polski Gwardyjskiego Pionu Sportowego
 2. Maciej Wojtach z kl. II Tm - zdobył srebrny medal i został Vicemistrzem Polski Gwardyjskiego Pionu Sportowego
 3. Adrian Rogowski z kl. III Tma - zdobył brązowy medal Gwardyjskiego Pionu Sportowego

Jest to bardzo duży sukces naszych uczniów.

Ze sportowym pozdrowieniem Ryszard Dargiewicz

11 września 2015r. - XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

KONFERENCJA ph. „Koniec wojny – nowe zniewolenie”

zdjęcia z konferencjiPo zakończeniu spotkania w budynku ZST dnia 9 września 2015r., pani Anna Maria Anders udała się na zorganizowana przez naszą szkołę konferencję popularyzującą wiedzę na temat gen. Władysława Andersa i bitwy o Monte Cassino ph. „Koniec wojny – nowe zniewolenie”. Spotkanie miało miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Na konferencji gościliśmy m.in. panią Wiesławę Ćwiklińską - Podlaskiego Wicekuratora Oświaty, panią Agnieszkę Rzeszewską Przewodniczącą Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta Białystok, panią Barbarę Bojaryn-Kazberuk Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, księdza Prałata Tadeusza Żdanuka, księdza doktora Romana Płońskiego, doktora Marcina Markiewicza z IPN oraz prof. Wojciecha Śleszyńskiego z Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Po powitaniu gości przez dyrektora ZST Tadeusza Halickiego doktor Marcin Markiewicz z IPN wygłosił wykład "Białystok-region-lipiec 1944". Następnie zaprezentowano fragmenty filmu pt.: „Wielka droga” w reżyserii Michała Waszyńskiego. Jest to jedyny na świecie film dotyczący udziału polskich wojsk w kampanii na froncie włoskim, pokazujący prawdziwe losy Polaków podczas II wojny światowej. Zapomniana perła kinematografii polskiej. Należy nadmienić, że główną rolę kobiecą gra Irena Anders- żona generała Andersa.

Następnie miał miejsce wykład konwersatoryjny moderowany przez Pana Wojciecha Śleszyńskiego - dr hab., prof. Uniwersytetu w Białymstoku. Najważniejszym punktem konferencji oczywiście była rozmowa z wyjątkowym Gościem. Pani Anna Maria Anders opowiadała o swoim dzieciństwie w Londynie, rodzicach i ich wkładzie w jej patriotyczne wychowanie. Wspominała ludzi- polityków polskich i zagranicznych, aktorów i muzyków, którzy bywali u nich w domu. Jednak najbardziej akcentowała w swoich wypowiedziach zasługi ojca.

Córka generała Andersa to przykład nowoczesnego patriotyzmu, kultywująca pamięć o ojcu.

Konferencja zakończyła się promocją autobiograficznej książki pt. „Anna Maria Anders – córka generała i piosenkarki”. Autorka chętnie rozdawała autografy i rozmawiała z uczestnikami konferencji, którzy opowiadali o swoich bliskich walczących u boku generała - legendy.

Spotkanie z córką naszego patrona Panią Anną Marią Anders

galeria zdjęć

"Polskość w sercach i umysłach naszej młodzieży" to słowa gen. Władysława Andersa, które na co dzień towarzyszą społeczności naszej szkoły. Maksyma ta stała się również mottem spotkania z córką naszego patrona Panią Anną Marią Anders.

09 września 2015 roku Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku odwiedził znamienity gość Anna Maria Anders, córka naszego patrona. Annie Marii Anders towarzyszył dyrektor generalny Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego Gniewomir Rokosz-Kuczyński oraz dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego, przyjaciel ZST Anna Kiryluk. Na spotkanie przybyło wielu gości, m. in. Pan Tadeusz Chwiedź Prezes Związku Sybiraków Zarządu Głównego Oddziału w Białymstoku, Pani Agnieszka Markiewicz-Cybulska Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku, Pan Czesław Chociej Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Białystok, Pan Zdzisław Tabor Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Podlaski Zarząd Wojewódzki w Białymstoku, Pan Bogdan Topór Prezes Zarządu Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Oddziału w Białymstoku, Pan Jerzy Bołtuć Prezes Zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku, Pan Waldemar Kiljanek Prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Białymstoku, przedstawiciele szkół Podlaskiej Rodziny Szkół imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej i Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino oraz delegacje szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Białegostoku.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego dyrektor przywitał wszystkich zaproszonych gości, przedstawił krótką historię szkoły im. gen. Władysława Andersa. Poinformował również, że 16 lat temu ZST odwiedziła Pani Irena Anders, żona naszego patrona. Następnie młodzież zaprezentowała część artystyczną, mającą na celu przybliżenie uczniom i zaproszonym gościom postać generała Władysława Andersa i bitwy o Monte Cassino. Jednak głównym celem spotkania były rozmowy o życiu i działaniach generała Władysława Andersa po zakończeniu II wojny światowej, czyli lata spędzone na emigracji w Wielkiej Brytanii. Ojciec dla Anny Marii był przykładem patrioty, a zarazem ciągle uśmiechniętym przyjacielem. Mówiła, że zawsze jedną z najważniejszych dla ojca spraw było wykształcenie młodych ludzi. Zapytana o patriotyzm w domu odpowiedziała, że wszyscy rozmawiali po polsku, jedli narodowe potrawy i śpiewali kolędy w ojczystym języku. Przyznała, że po latach mieszkania za granicą zawsze i wszędzie czuje się Polką. Podkreśliła, że jej misją jest podtrzymywanie pamięci o ojcu i jego zasługach.

Podsumowaniem spotkania z Panią Anną Marią Anders było rozstrzygnięcie konkursu ph. „Generał Władysław Anders mój patron”. Wystawa prac uczniowskich stanowiła część dekoracji uroczystości. Uczniowie mieli zaszczyt odebrać nagrody z rąk znakomitego gościa, córki patrona. Przyznane zostały pierwsze miejsca, ponieważ poziom prac był bardzo wysoki i wyrównany. Nagrody otrzymali:

w kategorii plastycznej:

 1. Kamil Ślusarz IV tmb
 2. Małgorzata Rybnik IV tg
 3. Adrian Szutko- absolwent ZST

w kategorii literackiej:

 1. Julia Żyłkowska kl. II tg
 2. Adam Pachołek kl. III tdm

w kategorii prezentacji multimedialnej:

 1. Daniel Kisielew kl. IV tma
 2. Radosław Wasilewski kl. IV tma

Uroczystość uświetniła wystawa pt. "Monte Cassino 1944", wypożyczona z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Wszyscy mieli okazję poznać postać gen. Andersa z relacji najbliższej mu osoby - córki, żywego świadka historii.

Na zakończenie, po części oficjalnej, wystąpili tancerze z Fair Play Crew, którzy dzięki swojemu talentowi i pasji mają dziś na koncie realizację wielu prestiżowych projektów tanecznych, teatralnych i medialnych. Ich wyjątkowy taniec wszystkim przypadł do gustu i „rozruszał” zgromadzonych gości.

Spotkanie zakończyła krótka sesja zdjęciowa z udziałem Pani Anny Marii Anders i społeczności ZST. Córka patrona dokonała wpisu do Kroniki Szkoły oraz zwiedziła Izbę Pamięci poświęconą generałowi Władysławowi Andersowi bitwie o Monte Cassino.

 Prezydent Miasta Białegostoku

Podlaski Kurator Oświaty

Dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych
im. gen. Władysława Andersa
w Białymstoku

mają zaszczyt zaprosić rodziców
na spotkanie

z panią Anną Marią Anders

 

Uroczystość odbędzie się 09.09.2015 r.
o godz. 11:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych, ul. Stołeczna 21

 

1 września 2015r. - inauguracja roku szkolnego 2015/2016.

1 września 2015r. - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej. Dzień Weterana.


 

Dopalacze. Gdzie szukać pomocy?

Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów - pobierz plik

 

 

 

 

 
wszystkie prawa zastrzeżone

 Copyright © Barbara Malejew & Joanna Woroniecka
ZST im. gen. Władysława Andersa, 15-879 Białystok, ul. Stołeczna 21