Zespół Szkół Technicznych
im. gen. Władysława Andersa

   

WITAMY SERDECZNIE NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY


Plan dojazdu do szkoły:
 

dogodne położenie blisko
dworców PKP i PKS

 

 

 

AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA SZKOŁY 2010-2011


 22.06.2011r. - 09:00 uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011

10.06.2011r. - Uroczyste rozdanie świadectw ukończenia szkoły w klasach trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 3

06.06.2011r. - Szkolny Dzień bez przemocy

Mecz piłki nożnej uczniowie-nauczyciele

01.06.2011r. - Międzynarodowy Dzień Dziecka

27.05.2011r. - wizyta duszpasterska arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego

22÷26 maja 2011r. - Spotkanie partnerów programu Leonardo da Vinci w Berlinie (Niemcy)

23.05.2011r. - w III Mistrzostwach Bowlingowych Kuriera Porannego Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Redaktora Naczelnego nasza drużyna zajęła II miejsce. GRATULUJEMY zawodnikom.

17.05.2011r. - Szkolny Konkurs Gastronomiczny "Wiosna jajem malowana"

16.05.2011r. - Wycieczka do Łap i Szepietowa w ramach projektu A STEP TO GREEN WORLD - "DEVELOPING A CURRICULUM ON RENEWABLE ENERGY RESOURCES", w której wzięli udział uczniowie klasy 1 Td i 3 Tmb

13.05.2011r. - Zespół Szkół Technicznych na YouTube

12.05.2011r. Święto Patrona Szkoły - 67 rocznica bitwy o Monte Cassino; rocznica nadania szkole imienia gen. Władysława Andersa 

66 rocznica zakończenia II wojny światowej (08/09.05.2011)

"PRAWO I PIĘŚĆ"
(Piosenka z filmu pod tym samym tytułem)
Słowa: Agnieszka Osiecka
Muzyka: Krzysztof Komeda-Trzciński


Ze świata czterech stron, z jarzębinowych dróg,
Gdzie las spalony, wiatr zmęczony, noc i front,
Gdzie niezebrany plon, gdzie poczerniały głóg,
Wstaje dzień...

Słońce przytuli nas do swych rąk
I spójrz, ziemia ciężka od krwi,
Znowu urodzi nam zboża łan,
Złoty kurz...

Przyjmą kobiety nas pod swój dach
I spójrz, będą śmiać się, że my
Wciąż wspominamy ten podły czas,
Porę burz...

Za dzień za dwa, za noc, za trzy,
Choć nie dziś.
Za noc, za dzień - doczekasz się,
Wstanie świt.

Chleby upieką się nowe nam
I spójrz - tam, gdzie kiedyś był dym,
Kwiatem zabliźni się wojny ślad,
Barwą róż...

Dzieci urodzą się nowe nam
I spójrz - będą śmiać się, że my
Znów wspominamy ten podły czas,
Porę burz...

Za dzień za dwa, za noc, za trzy,
Choć nie dziś.
Za noc, za dzień - doczekasz się,
Wstanie świt.

03.05.2011r. - 220 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja

01.05.2011r. - 7 rocznica wstąpienia Polski do UE

29.04.2011r. - Uroczyste rozdanie świadectw ukończenia szkoły w klasach maturalnych Technikum Zawodowego Nr 9

28.04.2011r. - Charytatywny koncert na rzecz Jakuba Iłendo, podczas którego zaśpiewali laureaci II Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Angielskiej w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych.

Zdjęcia z koncertu

Część pieniędzy na leczenie i rehabilitację Jakuba została zebrana podczas kiermaszu wielkanocnego.

Zdjęcia z kiermaszu

18 i 19 kwietnia 2011r. - DNI OTWARTE ZST

6÷8 kwietnia 2011r. - Rekolekcje wielkopostne

4÷8 kwietnia 2011r. - wizyta robocza partnerów zagranicznych z Turcji, Belgii, Grecji i Bułgarii

Nowe i alternatywne przedsięwzięcia turystyczne

8 kwietnia br. w ZST im. gen. Andersa w Białymstoku zakończyła się pięciodniowa wizyta robocza partnerów zagranicznych z Turcji, Belgii, Grecji i Bułgarii w związku z projektem "Nowe i alternatywne przedsięwzięcia turystyczne" w ramach programu Leonardo da Vinci. Celem projektu jest stworzenie wskaźników oraz opracowanie nowych pomysłów stymulujących i ułatwiających tworzenie innowacyjnych przedsiębiorstw w sektorze związanym z rekreacją i turystyką.

5 kwietnia w ZST podczas spotkania roboczego zostały ustalone priorytety i zadania dla poszczególnych partnerów realizujących cele projektu. Odbyło się także spotkanie z p. Jerzym Czerniawskim - baloniarzem, podróżnikiem i sportowcem oraz uczestnikiem wielu imprez balonowych w świecie/m.in. Japonia, Indie, USA, Brazylia/, delegatem Polski do Międzynarodowej Komisji Balonowej. Jerzy Czerniawski z baloniarstwem zetknął się w 1978 roku. Wówczas zrezygnował z pracy na uczelni i został trenerem Balonowej Kadry Narodowej. Startował też sam, pięciokrotnie zdobywając tytuł mistrza Polski. Największym jego sukcesem było zdobycie trzeciego miejsca w zawodach o Puchar Gordona Benetta w Zurychu. Podczas spotkania gość opowiedział o swojej pasji oraz zaprezentował piękne zdjęcia z licznych podróży balonem. Spotkanie to wniosło do naszych działań bardzo wiele interesujących pomysłów, a przede wszystkim pomogło w realizacji celów projektu. Goście byli trochę zaskoczeni, że w Białymstoku tak prężnie działa aeroklub, w którym szkoli się pilotów i sterowców balonowych. Szczególną uwagę na ten punkt spotkania zwrócił belgijski koordynator, który podkreślił, że projekt koncentruje się na wprowadzeniu i rozszerzeniu oferty nowych przedsiębiorstw w branży turystycznej z całej Europy oraz zakłada stworzenie nowej bazy internetowej przedsiębiorstw z tej branży, a także katalogu firm i przedsiębiorstw z krajów partnerskich.

Turystyka to przede wszystkim poznawanie walorów krajobrazowych, kulturowych i kulinarnych, dlatego 6 kwietnia wyruszyliśmy do Kruszynian, gdzie nasi goście poznali tradycje i zwyczaje polskich tatarów. Zasmakowali pierekaczewnika i specjalnej herbaty po tatarsku. Następnie podziwiano "Silvarium" w Puszczy Knyszyńskiej w Poczopku. Główną atrakcją pobytu w puszczy było ognisko z kiełbaskami przy niezwykłej muzyce wiosennego lasu. Dzień ten obfitował w poznanie różnorodności Podlasia, dlatego kolejny punkt programu to niezwykły i malowniczy Supraśl, gdzie mogliśmy podziwiać prawosławny monaster. Gościom z Turcji, Grecji i Bułgarii szczególnie spodobał się wystrój cerkwi Zwiastowania NMP oraz wyjątkowe interaktywne muzeum ikon prezentujące sztukę sakralną prawosławia.

Kolejny dzień wizyty to wyjazd do atrakcyjnej turystycznie Białowieży. Tym razem zabraliśmy gości w sentymentalną podróż kolejką wąskotorową, by oko w oko stanęli z królem puszczy- żubrem. Niestety nie doszło do bliskiego spotkania na łonie natury, więc podziwiać można było zwierzęta w Muzeum przyrodniczo-leśnym w Białowieży na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Szczególnie spodobała się wszystkim sala poświęcona ptakom, gdzie oprócz eksponatów prawie wszystkich żyjących w tym regionie ptaków, zwiedzający usłyszeli ich śpiewanie, niczym podczas wycieczki po puszczy podczas wschodu słońca. Ten dzień upłynął pod znakiem leśnych wędrówek.

Gości z Bułgarii szczególnie interesowały "podlaskie atrakcje kulinarne", dlatego skrupulatnie dopytywali o nazwy i przepisy spożywanych podczas wędrówek dań. Zwracali uwagę na wystrój lokali gastronomicznych, wyposażenie kuchni, a nawet za zgodą właścicieli uwieczniali ich kuchnie na fotografiach. Partnerzy z Bułgarii, podobnie jak nasza szkoła, są placówką zawodową kształcącą w zawodach technik hotelarstwa oraz technik organizacji usług gastronomicznych, stąd szczególne zainteresowanie sektorem związanym z turystyką i rekreacją oraz gastronomią.

Na deser nasi goście zwiedzili Białystok. Stwierdzili jednogłośnie, że jest tu ładniej niż się spodziewali. Miasto zrobiło na nich dobre wrażenie. Szczególnie zwrócili uwagę na centrum, które ich zdaniem sprzyja spacerom i relaksowi oraz na wielokulturowość stolicy Podlasia. Dzięki współpracy z Departamentem Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego nasi goście otrzymali albumy dotyczące Podlasia, przewodniki i foldery zawierające największe atrakcje naszego regionu. Natomiast dział promocji Urzędu Miasta Białegostoku podarował nam informatory i mapki dotyczące naszego miasta. Materiały promocyjne stanowiły nieocenioną pomoc podczas wędrówek po Białymstoku i jego okolicach.

Pierwsza wizyta robocza miała miejsce w Turcji, w Kapadocji, której domeną jest baloniarstwo.

Druga wizyta związana z projektem miała miejsce w Białymstoku w dniach 4-9 kwietnia 2011r., a kolejna odbędzie się już w czerwcu br. w Bułgarii.

W projekcie istotne będzie szerokie zastosowanie technologii informacyjnych jako narzędzia komunikacji uczestników. Szkoły partnerskie będą korzystać z platformy e-learningowej w celu zapisu wszystkich działań zrealizowanych podczas trwania przedsięwzięcia. Na stronach internetowych projektu zostaną zamieszczone informacje na temat pomysłów biznesowych dotyczących sektora związanego z rekreacją i turystyką. Powstanie także opracowanie w formie DVD na temat efektów wizyt roboczych w krajach partnerskich.

Agata Forfa i Ewelina Saczywko

MŁODZIEŻ UZYSKUJE NOWE KWALIFIKACJE, WYJEŻDŻA NA CIEKAWE TARGI I WYCIECZKI

Uczniowie zakwalifikowani do Projektu "Dobry zawód - pewna przyszłość, program rozwojowy szkolnictwa zawodowego w Białymstoku", który realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.2. "Podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego" uczestniczyli

  1.  w kursie HACCP-u (20 osób),
  2.  w marcu rozpoczęli udział:
  • w kursie na operatorów wózków widłowych ( 40 osób),
  • w kursie wizażu i stylizacji (12 osób)
  • w kursie prawa jazdy kat. B ( uprawnienia zdobędzie 25 osób)
  • w zajęciach przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik mechanik oraz stolarz
  1. w kwietniu:
  • 20 osób rozpoczęło udział w 36 godzinnych warsztatach rozwoju osobistego
  • rozpoczął się już kurs spawacza (ukończy go 40 osób);
  • niebawem ruszy kurs operatora koparko-ładowarki (10 osób);
  • 12-13 kwietnia 10 osób nauczy się parzenia wyśmienitej kawy (kurs baristy)
  1. w maju 12 osób pozna tajniki profesjonalnego zdobienia i wykonywania dekoracji z warzyw i owoców (carving)

W dniach 18-19 marca 2011 roku 28 uczniów i 2 opiekunów z naszej szkoły uczestniczyło w targach MOTORSHOW w Poznaniu, a 25 marca 2011r. 6 dziewczyn wyjechało na targi Eurogastro w Warszawie.

Niebawem wyjeżdżamy na wycieczkę do Suwałk i Sokółki w celu poznania nowych technologii w produkcji okien i drzwi. Przed nami również dwudniowy wyjazd do Scanii w Słupsku. Zdjęcia zamieścimy po wyjeździe.

Elżbieta Krystyna Jamiołkowska - koordynator szkolny projektu

Renata Frankowska - koordynator szkolny projektu

Białystok, 07.04.2011r.

5 kwietnia 2011r. - IV Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora ZST.

W zmaganiach o puchar brały udział gimnazja z Kleosina, Turośni Kościelnej, Narwi i Zabłudowa.

23 marca 2011r. - KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

OBEJRZYJ KONIECZNIE !!!
FILM Z PRZEBIEGU KONKURSU NA STRONIE TVP BIAŁYSTOK 

Pobierz zdjęcia z Konkursu Piosenki Angielskiej. 240 zdjęć wykonała pani Halina Kondratiuk-Chudek.

Wyniki Konkursu Piosenki Angielskiej:

Szkoły ponadgimnazjalne:

Grand Prix wokalisty:
Katarzyna Chudzik - VIII LO z Białegostoku

I miejsce:
Katarzyna Szymkowiak - XI LO z Białegostoku
Sylwia Wojciechowska - XI LO z Białegostoku

II miejsce:
Ewelina Borysiewicz - II LO z Białegostoku

III miejsce:
Anna Gołębiowska - III LO z Białegostoku
Monika Horodek - III LO z Białegostoku

Wyróżnienia:
Urszula Skarżyńska - III LO z Białegostoku
Daria Turowska - VI LO z Białegostoku
Justyna Tarasiuk - ZST z Białegostoku

Nagroda specjalna:
Duet Klaudia Zatorska i Anna Zawadzka - XI LO z Białegostoku

Szkoły gimnazjalne:

Grand Prix:
Anna Szutkiewicz - PG Nr 9 w Białymstoku

I miejsce:
Amelia Gawryluk - PG Nr 5 w Białymstoku

II miejsce:
Paulina Godlewska - PG Nr 1 w Białymstoku
Katarzyna Górska - PG z Czarnej Białostockiej

III miejsce:
Elżbieta Zajko - PG Nr 7 w Białymstoku
Daniela Rzeszot - PG Nr 7 w Białymstoku

Wyróżnienia:
Gabriela Naliwajko - PG w Gródku
Katarzyna Nawrot - PG w Łapach
Adrianna Michałowska - PG Nr 1 w Hajnówce
Karolina Sienkiewicz – PG Nr 6 w Białymstoku
Zespół Muzyczny z PG Nr 20 w Białymstoku 

21 marca - pierwszy dzień wiosny

19.03.2011r. - Wiosenny Turniej Bokserski Młodzieży

15÷16.03.2011r. - Targi Szkolnictwa Zawodowego

11.03.2011r. - Giełda Szkół i Zawodów w Wasilkowie

marzec 2011r. - pierwsza tablica interaktywna w naszej szkole

W nowoczesny sprzęt składający się z tablicy interaktywnej i projektora została wyposażona nasza szkoła. Zestaw interaktywny do nauki podstaw przedsiębiorczości ufundowała Fundacja Narodowego Banku Polskiego.

Interaktywny sprzęt audiowizualny jaki otrzymaliśmy to duża pomoc dydaktyczna dla nauczycieli, ułatwiająca przyswajanie wiedzy przez uczniów. Dzięki niej lekcje stały się ciekawsze i bardziej atrakcyjne.

Tablica interaktywna umożliwia wykorzystywanie podczas lekcji Internetu i programów multimedialnych, wyświetlanie filmów dydaktycznych, jak również opracowanie indywidualnych lekcji i ich prezentację. Oprogramowanie tablicy posiada aplikacje i narzędzia do prezentacji materiału dydaktycznego w sposób nowoczesny, ciekawy i interaktywny. Nauczyciele mają lepszy kontakt z klasą, ponieważ uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach, a nauka stała się łatwiejsza.

Barbara Malejew

22.02.2011r. - rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu "Bądź ekspertem - szkolenia certyfikowane AutoCAD - II edycja"

Celem projektu jest rozwój i dopasowanie do wymagań rynku pracy kompetencji uczniów.
28 godzinne BEZPŁATNE szkolenia z zakresu obsługi programu AutoCAD - obsługa programu służącego komputerowemu wspomaganiu projektowania.
Program stanowi doskonałe środowisko graficzne stwarzające możliwość kreowania dowolnych obiektów geometrycznych oraz oferuje zaawansowane komendy edycyjne i wielorakie narzędzia obróbki i podglądu grafiki.
(uczniowie technikum biorący udział w projekcie)

Koordynator projektu - Sławomir Sądel

Zebrania z rodzicami odbyły się 13 lutego 2011r.

  • o godz. 9:00 klasy III i IV
  • o godz. 10:30 klasy I i II

11 lutego 2011r. - prelekcja dr Edwarda Zycha na temat "Matematyk Zrobi to lepiej"

23 stycznia 2011r. - Studniówka

Młodzież klas maturalnych, grono pedagogiczne oraz osoby towarzyszące wzięły udział w Balu Studniówkowym o godzinie 19:00 w Hotelu Gołębiewski w Białymstoku.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Rekrutacja do projektu "Dobry zawód - pewna przyszłość, program rozwojowy szkolnictwa zawodowego w Białymstoku", który realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.2. "Podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego" została zakończona 31 grudnia 2010r.

Wielu uczniów otrzyma wsparcie biorąc udział w różnych formach zajęć na terenie szkoły oraz w kursach kwalifikacyjnych, m.in. prawo jazdy kat. B, operator wózków widłowych oraz koparko-ładowarki, spawacz, barista, carving, wizaż, HACCP.
Od 4 grudnia 2010r. do 18 stycznia 2011r. odbyły się zajęcia wyrównawcze w grupach dziesięcioosobowych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Również od 15 stycznia 2011r. rozpoczęły się zajęcia przygotowujące do matury z matematyki i od 25 stycznia - z języka polskiego. Uczniowie w grupach dziesięcioosobowych przez 40 godzin będą mieli możliwość przygotować się do ww. egzaminów.
W czasie ferii zimowych połowa uczestników projektu weźmie udział w praktykach zawodowych u Pracodawców.

Koordynatorzy Projektu: wicedyrektor – mgr Renata Frankowska oraz mgr Elżbieta Jamiołkowska.

www.efs.gov.pl       
SZKOŁA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH

W Zespole Szkół Technicznych realizowany jest projekt "Dobry zawód - pewna przyszłość, program rozwojowy szkolnictwa zawodowego w Białymstoku" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

INFORMACJE BIEŻĄCE

MŁODZIEŻ UZYSKUJE NOWE KWALIFIKACJE,
WYJEŻDŻA NA CIEKAWE TARGI I WYCIECZKI

Uczniowie zakwalifikowani do Projektu "Dobry zawód - pewna przyszłość, program rozwojowy szkolnictwa zawodowego w Białymstoku", który realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.2. "Podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego"

Elżbieta Krystyna Jamiołkowska - koordynator szkolny projektu
Renata Frankowska - koordynator szkolny projektu
Koordynatorzy udzielają również dodatkowych informacji.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Projekcie, gdyż Dobry zawód to pewna przyszłość!

09÷14 stycznia 2011r. wizyta w Plymouth - STAŻE ZAGRANICZNE

W dniach 09÷14 stycznia 2011 roku w Plymouth w Wielkiej Brytanii odbyła się wizyta przygotowawcza dotycząca projektu zatytułowanego "Zdobywanie wiedzy dziś - wyższe kwalifikacje jutro. Staż zagraniczny szansą na europejskim rynku pracy" w ramach programu Leonardo da Vinci. Autorem projektu jest pani mgr Mariola Rybińska - nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Technicznych w Białymstoku. W spotkaniu udział wzięła delegacja Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku: dyrektor Tadeusz Halicki i nauczycielka języka angielskiego Ewelina Saczywko. Grupę goszczącą - Tellus Group reprezentowały następujące osoby: Terry Mcgahan - Vocational Programme Manager, David Lindsen - Student Service, Karen Corne - Director of Studies, Shirley Hallam - Accommodation Manager, Pick Neil - Dyrektor Zarządzający, dyrektor spółki Kimmo Kosunen - Dyrektor do spraw Edukacji Tellus.

Celem wizyty przygotowawczej było zapoznanie się z zakresem działania Tellus Group, zapoznanie się z miejscami odbywania praktyk oraz zakwaterowania uczniów, omówienie z partnerem programu merytorycznego stażu oraz ustalenie kto i kiedy będzie odpowiedzialny za realizację działań związanych z zarządzaniem projektu. Program spotkania był bardzo napięty. Pierwszego dnia 11.01.2011 roku odwiedziliśmy siedzibę Tellus Group. Poznaliśmy prezesa Firmy Nila Pica, pana Kimo Kosunen oraz panią Katarzynę Sikorę, z którą omówiliśmy szczegółowo wniosek naszego projektu oraz zostaliśmy zapoznani z dokumentacją. W kolejnych dniach pobytu mieliśmy okazję zwiedzić między innymi Hotel Jury's Inn w Plymouth, jedno z miejsc gdzie uczniowie wyjeżdżający na praktykę zawodową będą mieli okazję pogłębiać swoją wiedzę i zdobywać umiejętności potrzebne do pracy w wyuczonym zawodzie. Naszym zdaniem Jury's Inn jest hotelem nowoczesnym o wysokim standardzie oferowanych usług oraz posiadającym wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą. Praktykę zawodową uczniowie będą mogli również zdobywać w restauracjach specjalizujących się w kuchniach świata (m.in. Fish Market, Asian Cuisine, Zucca Restaurant). Każda z nich reprezentuje inna kuchnię regionalną oraz specjalizuje się w różnych formach i sposobach przygotowywania potraw. Po wizycie przygotowawczej w Plymouth, które jest bezpiecznym miastem o rozbudowanej infrastrukturze, można z pewnością stwierdzić, że młodzież szybko się w nim zaaklimatyzuje. Podczas wizyty przygotowawczej mieliśmy okazję obserwować, że pracownicy Tellus Group to ludzie wiarygodni, odpowiedzialni, profesjonalnie zorganizowani i zaangażowani w działania. Uważamy, że wizyta przygotowawcza w Plymouth była bardzo pożyteczna i pozwoliła rozwiać nasze wątpliwości dotyczące miejsc odbywanie praktyk oraz wypełniania dokumentacji. Sądzimy, iż nawiązane kontakty z pracownikami Tellus Grou zapewnią efektywną współpracę i interesujące rezultaty, a praca w ramach projektu będzie bardzo pożytecznym doświadczeniem dla naszych uczniów, rodziców, nauczycieli i szkoły.

Ewelina Saczywko

SZKOLNY KONKURS TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ MŁODZIEŻY "ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII" - 05.01.2011r.

Na konkurs wpłynęło 19 prac konkursowych wykonanych różnymi technikami artystycznymi. Jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce - Piotr Brzostowski I Tmb
II miejsce - Jolanta Sokołowska I Tg
III miejsce - Kamil Sobolewski I Tmb
wyróżnienie - Katarzyna Wójcik I Tg

22.12.2010r. - Opłatki klasowe. O godz. 12:45 Opłatek szkolny.

15.12.2010r. - Szkolny Konkurs "Generał Władysław Anders - żołnierz i patriota"

14.12.2010r. - Szkolny Konkurs Gastronomiczny "Wariacje na temat Śledzia"

09.12.2010r. - W Miejskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym o puchar Prezydenta Miasta Białegostoku i Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku wzięły udział drużyny Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 6 i Zespołu Szkół Technicznych.

Mikołajkowa aukcja ciast - 6 grudnia 2010r.

Album fotograficzny z działalności SKC: akcje charytatywne na rzecz dzieci i młodzieży, wolontariat

Od hobby do biznesu p.t. "Marzenia się spełniają"

03÷05.12.2010r. Międzynarodowe Mistrzostwa UKS "Kaliber" w strzelectwie sportowym ( http://www.ukskaliber.pl )

21÷26.11.2010r. - spotkanie partnerów programu Leonardo da Vinci w Antalyi (Turcja)

W dniach od 21 do 26 listopada 2010r. delegacja w składzie: wicedyrektor szkoły Renata Frankowska oraz koordynator projektu A STEP TO GREEN WORLD - "DEVELOPING A CURRICULUM ON RENEWABLE ENERGY RESOURCES"- Mariola Rybińska, uczestniczyła w spotkaniu partnerów programu Leonardo da Vinci "Uczenie się przez całe życie" zorganizowanym w Turcji, w mieście Antalya. W spotkaniu wzięli udział również partnerzy z Niemiec. Celem wizyty było omówienie najważniejszych aspektów realizacji projektu dotyczącego alternatywnych źródeł energii. Wizyta umożliwiła skonfrontowanie doświadczeń w zarządzaniu projektem europejskim.

Po przylocie do Antalyi zostaliśmy oficjalnie powitani przez władze miasta, dyrekcję placówek edukacyjnych oraz przedstawicieli instytucji stowarzyszonych sponsorujących projekt. Zgodnie z założeniem prezentowaliśmy prace multimedialne przedstawiające stopień eksploatacji konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł energii w danym kraju. Strona turecka umożliwiła gościom obejrzenie domu słonecznego - solar house, który posiada wyłącznie solarne wsparcie bazy grzewczej a także udział w wykładach i warsztatach dotyczących alternatywnych źródeł energii. Nauczyciele i uczniowie szkoły tureckiej przyjęli nas w sposób uroczysty, pełny sympatii, radości i zaangażowania. Zwiedzaliśmy szkołę, zobaczyliśmy z jakim zapałem i zaangażowaniem wychowankowie biorą udział w zajęciach praktycznych oraz jak estetycznie prezentują się w charakterystycznych dla własnej szkoły strojach podczas Dnia Nauczyciela, obchodzonego w Turcji 24 listopada.
Gospodarze wizyty umożliwili nam zwiedzenie Starego Miasta a także miejsc znajdujących się w pobliżu Antalyi. Wszyscy byliśmy zauroczeni bajecznymi widokami plaż i malowniczym portem.

Wszyscy partnerzy wyrazili ogromne zadowolenie z dotychczasowej współpracy. W trakcie wizyty dokonano wyboru terminów realizacji przyszłych wizyt roboczych projektu.

  • Druga wizyta robocza w Berlinie - maj 2011r.
  • Trzecia wizyta robocza we Włoszech - październik 2011r.
  • Czwarta wizyta robocza w Polsce (podsumowująca dwuletnią realizację projektu) - marzec 2012r.

Omówiono szczegółowo cele oraz rezultaty realizacji projektu, oraz podzielono obowiązki poszczególnych partnerów projektu - Polska odpowiedzialna jest za opracowanie informacji na temat biomasy. Każdy z partnerów odpowiedzialny jest za zamieszczanie aktualnych danych z realizacji działań projektowych na stronie www.gwdecorer.com .

Zafascynowani odrębnością kulturową, specyfiką regionu i gościnnością gospodarzy, delegacje żegnając się wyraziły chęć dalszego podtrzymywania współpracy i nadzieję na kolejne spotkanie, tym razem w Berlinie.

Mariola Rybińska

11.11.2010r. - 92. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

09÷10.11.2010r. - Mistrzostwa w Tenisie Stołowym o Puchar Dyrektora Szkoły

01.11.2010r. - Dzień Wszystkich Świętych

Otrzęsiny klas pierwszych - 22 października 2010r.

album fotograficzny otrz_siny 2010,cz.1.ppt

otrz_siny klas pierwszych cz2.ppt

otrz_siny klas pierwszych cz3.ppt

otrz_siny klas pierwszych cz4.ppt

13 października 2010r. - uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej

Mistrzostwa szkoły w piłce nożnej - wrzesień/październik 2010r.

  • I miejsce zajęła klasa II Tmb
  • II miejsce klasa IV Td
  • III miejsce klasa II Zd

26 września 2010r. - zebrania z rodzicami

  • o godz. 9:00 klasy starsze (2, 3, 4)
  • o godz. 9:30 klasy pierwsze

Ślubowanie uczniów klas pierwszych - 26 września 2010r.

24 września 2010r. - mecz towarzyski Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 zakończył się wynikiem 1:1

10 września 2010r. - X Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

1 września 2010r. - Inauguracja nowego roku szkolnego 2010/2011.

  • o godz. 09:00 klasy II, III i IV
  • o godz. 10:00 klasy I

1 września 2010r. - 71. rocznica wybuchu II wojny światowej


 

Barbara Malejew http://malejew.w.interia.pl

 
wszystkie prawa zastrzeżone

 Copyright © Barbara Malejew & SI
ZST im. gen. Władysława Andersa, 15-879 Białystok, ul. Stołeczna 21