Zespół Szkół Technicznych
im. gen. Władysława Andersa

   

WITAMY SERDECZNIE NA STRONIE NASZEJ SZKOŁY


Plan dojazdu do szkoły:
 

dogodne położenie blisko
dworców PKP i PKS

 

 

AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA SZKOŁY 2012-2013


 

28.06.2013r. - Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

15÷16.06.2013r. - młodzi bokserzy pokazali swoje zdolności podczas TURNIEJU BOKSERSKIEGO MŁODZIEŻY z okazji Dni Białegostoku oraz TURNIEJU "I KROK BOKSERSKI"

14.06.2013r. - Uroczyste rozdanie świadectw ukończenia szkoły w klasach trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 3

01.06.2013r. - Międzynarodowy Dzień Dziecka

13.05.2013r. - Święto Patrona Szkoły - uroczystość z okazji 69 rocznicy bitwy o Monte Cassino i rocznicy nadania szkole imienia gen. Władysława Andersa

68 rocznica zakończenia II wojny światowej (08/09.05.2013)

03.05.2013r. - 222 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja

01.05.2013r. - 9 rocznica wstąpienia Polski do UE

26 kwietnia 2013r. - zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych Technikum Zawodowego Nr 9

kwiecień 2013r. - VI Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora ZST.

Rekolekcje wielkopostne - 11, 12 i 13 marca 2013r.

25 marca 2013r. - VI Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora ZST. W turnieju wzięli udział uczniowie gimnazjów z Suraża, Kleosina, Dojlid Górnych i Białegostoku.

19.03.2013r. - polscy i włoscy uczniowie będą poznawać tajniki komponowania prawidłowej diety.

Niezdrowe żywienie wśród młodzieży jest bardzo dużym, choć często niezauważalnym problemem. Młody człowiek jest szczególnie narażony na szkodliwe wpływy "chemicznej" żywności. Jak zadbać o odpowiednią dietę młodzieży? Na to pytanie szukać odpowiedzi będą nauczyciele i uczniowie z ZST im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku oraz włoskiej szkoły Istituto Professionale di Stato per i Servizi per l'Enogastronomia, l'Ospitalita Alberghiera e Commerciali "Gaspare Ambrosini", którzy realizują partnerski projekt Comenius dotyczący zdrowych nawyków żywieniowych. We wtorek (19.03.2013) polscy i włoscy uczniowie, pod nadzorem specjalistów z Centrum Zdrowego Odżywiania "EKOSTYL" sporządzać będą zdrowe posiłki oraz poznawać tajniki prawidłowej kompozycji diety. Oprócz warsztatów kulinarnych, spotkaniu towarzyszyć będzie analiza składu ciała za pomocą analizatora składu ciała InnerScan oraz wywiad żywieniowy z uczniami obu szkół. Zaplanowane działania mają na celu nakłonienie uczniów i nauczycieli do refleksji nad swoim dotychczasowym sposobem żywienia oraz poszerzenie wiedzy na temat przygotowywania programów żywieniowych dla osób, które chcą poprawić swój dotychczasowy sposób żywienia.

IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Angielskiej

Dnia 19. 03.2013 roku w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa odbył się IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Angielskiej dla uczniów szkół gimnazjalnych. Uczniów oceniało profesjonalne jury, m.in:

  • Ewa Rafałko - Dyrygent Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej, laureatka wielu nagród i wyróżnień (m.in. nagroda dla najlepszego dyrygenta na Międzynarodowym Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"),
  • Piotr Rafałko - wykładowca w Policealnym Studium Wokalno - Aktorskim w Białymstoku gdzie zajmuje się kształceniem przyszłych aktorów scen muzycznych.

Konkurs był połączony z akcją charytatywną na rzecz Jakuba Iłendo cierpiącego na porażenie mózgowe. Jakub Iłendo urodził się w listopadzie 2004 roku z wadą rozwojową mózgu. Od pierwszych miesięcy życia jest pod stałą opieką neurologa i rehabilitantów. Tylko systematyczna rehabilitacja może mu pomóc w usprawnianiu.

Podobnie jak w ubiegłych latach uczniowie ZST w Białymstoku pragną wesprzeć Kubusia sprzedając podczas Konkursu Piosenki Angielskiej wykonane przez siebie ozdoby wielkanocne. Dochód z imprezy zostanie przekazany rodzinie Iłendo na turnus rehabilitacyjny Kubusia.

W Kurierze Porannym ukazał się artykuł o naszym Konkursie:

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130311/BIALYSTOK/130319898

PODZIĘKOWANIE

Pani Ewie Rafałko

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku

Dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku składa serdeczne podziękowanie za zaangażowanie i udział w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Angielskiej pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Dziękujemy

PODZIĘKOWANIE

Panu Piotrowi Rafałko

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku

Dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku składa serdeczne podziękowanie za zaangażowanie i udział w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Angielskiej pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Dziękujemy

PODZIĘKOWANIE

Dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku składa serdeczne podziękowanie Policealnemu Studium Wokalno-Aktorskiemu w Białymstoku za zaangażowanie i udział w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Angielskiej po honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Dziękujemy

Z wyrazami podziękowania i szacunku.

16÷17.03.2013r. - Wiosenny Turniej Bokserski Młodzieży

Nasi uczniowie na Białostockiej Licealiadzie Strzeleckiej z Broni Pneumatycznej

14 marca 2013 r. reprezentacja naszej szkoły brała udział w zawodach strzeleckich.
Drużyna w składzie: Damian Chrzanowski, Mateusz Andruszko, Dariusz Krupiński wystrzelali łącznie 574 pkt w kategorii Kpn20 i uplasowali się na bardzo dobrym II miejscu. Do zwycięstwa zabrakły im 4 punkty.

Indywidualnie Daniel Kisielew strzelał w konkurencji Kpn40 i ustrzelił 360 co dało mu V miejsce.

Radosław Wasilewski strzelając z pistoletu uzyskał 300 pkt i zajął bardzo dobre IX miejsce w konkurencji Ppn40.

Serdeczne gratulacje - Trenerzy

zdjęcia z zawodów

11÷12.03.2013r. - Dni Otwarte ZST

11÷13.03.2013r. - Rekolekcje Wielkopostne

Spotkanie robocze w miejscowości Oulu, Finlandia

Artykuł opracowały: Ewa Galska (nauczyciel)
oraz Anna Skórak i Anita Wardziejewska uczennice kl. II Tg

W dniach 23.02÷01.03. 2013r. osiem uczennic Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku wraz z nauczycielami wzięło udział w spotkaniu roboczym w ramach programu COMENIUS "Healthy eating habits in Europe" ("Zdrowe nawyki żywieniowe w Europie"), które odbyło się w miejscowości Oulu, w Finlandii.

Finlandia (po fińsku Suomi) to kraina lasów i jezior, najbardziej słynie ze swojej dziewiczej przyrody. Na dalekiej północy, przez ponad dziesięć tygodni lata trwają białe noce, podczas których nie zachodzi słońce. Zaś zimą, na tym samym obszarze, przez ponad osiem tygodni słońce nigdy nie wznosi się ponad horyzont. Fiński to chyba jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Rzeczownik odmienia się tam przez 15 przypadków, nie występują zaimki i nie istnieje czasownik 'mieć' ani czas przyszły.

Oulu stanowi ważny port Zatoki Botnickiej, zamarzającym przez zimę. Jest też miastem uniwersyteckim, a ze względu na niezwykle efektywną współpracę uniwersytetu, ośrodków badawczych i parku technologicznego zwanym "doliną krzemową Finlandii". W północnej części miasta zwanej Linnanmaa mieści się centrum nowych technologii, w tym uniwersytet, centrum badań w dziedzinie technologii oraz park technologiczny Technopolis.

Podczas pobytu w Finlandii nawiązaliśmy cenne znajomości z uczennicami i uczniami z dwóch krajów partnerskich: Niemiec i Finlandii. Do Polski przywieźliśmy wiele pozytywnych i niesamowitych wrażeń, zdjęć, pamiątek oraz podarunków przygotowanych przez gospodarzy.

W spotkaniu w Finlandii udział wzięli uczniowie:

  • Marzena Rafałowska- kl. II tg
  • Anita Wardziejewska-kl. II tg
  • Justyna Sakowicz-kl. II tg
  • Anna Skórak-kl. II tg
  • Angelika Łukasiewicz- kl. III tg
  • Agnieszka Ziemkowska- kl. III tg
  • Agata Szałaj- kl. III tg
  • Sandra Dąbrowska- kl. III tg

oraz nauczyciele - opiekunowie: Renata Frankowska, Mariola Rybińska , Ewa Galska, Tadeusz Halicki, Iwona Masalska i ks. Andrzej Makaro.

Już pierwszego dnia po odpoczynku 24.02.2013r. mieliśmy szansę poznania trybu życia Finów, zwiedzając centrum miasta Oulu. Bardzo duże wrażenie zrobił na nas ich zdrowy i aktywny tryb życia. Po południu w restauracji Sokeri Jussi, mieszczącej się w budynku z XVII wieku, odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli przedstawiciele szkół z Niemiec, Polski i Finlandii. Mieliśmy możliwość poznania potraw regionalnych m.in. specjały z renifera. Delektując się przysmakami, takimi jak pieczeń z renifera czy kalakukko, ma się wrażenie, że Finowie pozostali wierni swym syberyjskim korzeniom - przynajmniej w kuchni. Na przetrwanie tradycyjnych potraw wpłynęły surowe warunki klimatyczne, utrudniające rozwój rolnictwa i wprowadzanie nowych upraw. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie, gdyż po raz pierwszy spróbowaliśmy takich dań.

Finowie przywiązują ogromną wagę do zdrowego odżywiania się. Jedzenie jest bogate w składniki odżywcze a przy tym sycące, dość lekkostrawne i a przede wszystkim zdrowe. Podstawę menu stanowią ryby, będące skarbnicą korzystnych substancji dla zdrowia. Do popularnych potraw należy śledź w sosie żurawinowym oraz zupa rybna. Fińska kuchnia jest bardzo specyficzna, gdyż łączą się w niej wpływy ze wschodu i zachodu. W jadłospisie Finów pojawiają się głównie dania rybne oraz potrawy z mięsa renifera (reniferowe papki można kupić nawet w fast-foodach). Mnóstwo tam również mlecznych dodatków i najróżniejszych ciast. Do wielu potraw dodaje się typowo wschodnie przyprawy, np. cynamon i imbir.

Finowie również bardzo lubią ziemniaki. Drugiego dnia 25.02 naszego pobytu zwiedziliśmy od zaplecza sieci restauracji Luovi. Byliśmy zachwyceni techniką i sprzętem, który wykorzystują Finowie, aby ułatwić sobie pracę. Mieliśmy także szansę zapoznania się z fińskim systemem nauczania uważnym za najlepszy na świecie, w którym państwo opłaca edukację i po zakończeniu jej pomaga w znalezieniu pracy. Po zakończeniu prezentacji zjedliśmy lunch w restauracji Upseerikerho, a następnie wraz z młodzieżą fińską i niemiecką spędziliśmy bardzo miło czas w kręgielni. Trzeciego dnia 26.02 wyruszyliśmy do Liminki, niewielkiego miasta oddalonego 26 km na południe od Oulu, jednego z siedmiu miast w Finlandii, gdzie kształcą się i zdobywają zawód uczniowie ze specjalnym programem nauczania. Nasze dziewczyny miały szanse przygotowania lunchu w tutejszej stołówce i uczestniczenia w pracy projektowej wraz z nauczycielami oraz zwiedzenia pracowni, w których młodzież dokształca się zawodowo. Specjalna Szkoła Zawodowa w Limince przygotowuje młodzież do pracy w konkretnym zawodzie: stolarza, mechanika, kucharza, ogrodnika, ale przede wszystkim uczy samodzielności.

Fińska młodzież zapoznała nas ze swoim codziennym trybem życia i bardzo chętnie pokazała także swoje akademiki. Następnie zabrano nasz do pobliskiego centrum handlowego, w którym mieliśmy szansę zrobienia zakupów. Wieczorem mogliśmy skorzystać z odkrytego fińskiego lodowiska.

27 lutego spędzaliśmy czas na sportowo. Gospodarze zapewnili nam dużo rozrywek, takich jak nauka jazdy na nartach biegowych i chodzenia w rakietach śnieżnych. Mogliśmy również skorzystać z zabaw śnieżnych. Wszyscy świetnie się bawili. Następnie spotkaliśmy się przy ognisku, jedząc kiełbaski lub kanapki oraz owoce i popijając kawą, herbatą lub kakao. Finowie jako gospodarze utwierdzili nas w przekonaniu, że nie musi świecić słońce, by wejść do jeziora i popływać, nie są im straszne niskie temperatury. Wieczorem każdy z nas mógł skorzystać ze znanych fińskich łaźni.

Czwartkowy dzień spędziliśmy w zamku śnieżnym Kemi, oddalonym 130 km na północ od Oulu. Byliśmy już bardzo blisko Rovaniemi, gdzie mieszka św. Mikołaj. Zamek znany jest na całym świecie, buduje się go co roku od 1996r. Można podziwiać go od końca grudnia do połowy kwietnia. Mieści się w nim restauracja i hotel. Zapoznaliśmy się ze zdrowym menu oferowanym przez tę restaurację. Mieliśmy również możliwość delektowania się lunchem w śnieżnej restauracji. Obejrzeliśmy także pokoje ze śniegu z łóżkami z ogromnych brył lodu przykrytych skórami reniferów (noc w pokoju 1-osobowym to koszt 145 euro). Świetlna iluminacja dodaje mu uroku. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Wieczorem nauczyciele zwiedzili kościół ewangelicko-luterański (ponad 85% ludzi w Finlandii jest tego wyznania) oraz cerkiew prawosławną (1% wyznawców). Serdeczni i otwarci Finowie zapewnili nam wiele niezapomnianych emocji i wrażeń, które każdy z nas na pewno na długo zapamięta. Każdy też zgodzi się ze starym porzekadłem, że podróże kształcą, ponieważ szukanie, odkrywanie i poznawanie jest niezwykle fascynujące.

Artykuł opracowały: Ewa Galska (nauczyciel) oraz Anna Skórak i Anita Wardziejewska uczennice kl. II Tg

Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa

Krwotok z nosa to dolegliwość, z którą większość z nas choć raz miała styczność w swoim życiu. Pojawia się on najczęściej w wyniku urazu mechanicznego (np. uderzenie nosem w twardy przedmiot) lub w wyniku niektórych chorób.

Choć najczęściej wygląda bardzo groźnie, krwotok z nosa w większości sytuacji nie zagraża życiu czy zdrowiu osoby poszkodowanej. W sporadycznych przypadkach krwawienie jest na tyle obfite bądź długotrwałe, że wymaga wizyty u laryngologa bądź - w skrajnych, wyjątkowych przypadkach - wezwania pogotowia ratunkowego. Z reguły krwotok zlokalizowany jest w przedniej części jamy nosowej i udaje się go opanować za pomocą prostych czynności z zakresu pierwszej pomocy.

Czynności te można obejrzeć w filmie instruktażowym poświęconym pierwszej pomocy w przypadku krwotoku z nosa:

https://www.szkolenia-bhp24.pl/krwawienie-z-nosa-online

Spróbujmy je przybliżyć: przede wszystkim należy usiąść i pochylić głowę do przodu. Osoby poszkodowane mają niekiedy tendencję do odchylania głowy do tyłu, co jest błędem. Krew ścieka wtedy do przełyku, co może wywołać torsje lub nawet zakrztuszenie. Następnie, jeśli to konieczne, należy delikatnie wydmuchać nos. Tamowanie krwotoku polega na utrzymywaniu pozycji pochylonej i jednoczesnym uciskaniu skrzydełek nosa za pomocą palca wskazującego i kciuka. Krwawienie powinno ustąpić w ciągu kilku minut. Aby zwiększyć komfort poszkodowanego, można przyłożyć mu do karku zimny kompres.

Pamiętajmy, że w razie udzielania przez nas pierwszej pomocy osobie, która ma krwotok z nosa, powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa unikać kontaktu z krwią.

Może się zdarzyć, że osoba poszkodowana nagle traci przytomność. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć osobę, układając ją w pozycji bezpiecznej. Ilustruje to poniższy film dot. pierwszej pomocy:

https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online

Jak widać, pomoc poszkodowanemu w sytuacji krwotoku z nosa jest dosyć prosta. Pamiętajmy jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe szkolenia i kursy z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!

10.02.2013r.  - ZEBRANIA Z RODZICAMI

02.02.2013r.  - STUDNIÓWKA

Młodzież klas maturalnych, grono pedagogiczne oraz osoby towarzyszące wzięły udział w Balu Studniówkowym

BEZPIECZNY WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY

 Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera akcje edukacyjno-informacyjne "Bezpieczny Stok" oraz "Bezpieczna woda". 

Ze szczegółami akcji można się zapoznać na stronach internetowych:

http://www.wypoczynek.men.gov.pl oraz http://www.bezpiecznienastoku.pl 

http://www.msport.gov.pl/aktualnosci-turystyka/zimowa-edycja-akcji-infor
macyjno-edukacyjnej-,,bezpieczna-woda

21.12.2012r.  - Opłatki klasowe i Opłatek szkolny.

Radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wielu szczęśliwych chwil
i wszelkiej pomyślności
w nadchodzącym 2013 roku życzy

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna
i społeczność uczniowska

13.12.2012r. - Miejski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny o puchar Prezydenta Miasta Białegostoku i Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku

13.12.2012r. - 31 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

08÷09.12.2012r. - V Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Bokserski o puchar Prezydenta Miasta Białegostoku i Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku

03÷07.12.2012r. - Wizyta Przygotowawcza w ramach Programu Sektorowego COMENIUS w Aliaga Anadolu High School - Turcja
(zdjęcia z wizyty)

W dniach od 03÷07.12.2012r. odbyła się Wizyta Przygotowawcza w ramach Programu Sektorowego COMENIUS w Aliaga Anadolu High School - Turcja. W wizycie wzięli udział przedstawiciele Polski, Łotwy, Estonii, Grecji i Włoch. Polskę reprezentowała wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku pani Renata Frankowska.

Podczas wizyty przygotowawczej opracowano założenia przyszłego projektu partnerskiego - określono cele, zadania, podzielono obowiązki wśród partnerów. Celem projektu jest rozwój kompetencji społecznych wśród młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Szczególny nacisk będzie położony na współpracę z osobami niepełnosprawnymi, co w efekcie ma przyczynić się do rozwoju tolerancji. Tematyka projektu związana będzie z zainteresowaniami uczniów. Projekt będzie miał za zadanie pobudzenie świadomości społecznej, rozwijanie wyobraźni, podbudowanie pewności siebie i zdolności przywódczych młodzieży z różnorodnych pod względem kulturowym, wyznaniowym i narodowościowym państw. Projekt zakłada współpracę młodzieży zaangażowanej w projekt z osobami niepełnosprawnymi. Uczniowie z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym często nie mają dobrych wzorców do rozwijania tolerancji i wrażliwości społecznej. Projekt wykorzystując zainteresowania takiej młodzieży, ukierunkuje ją na niesienie pomocy słabszym, niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych będą mogli wykorzystać nabytą w szkole wiedzę w przygotowaniu koncertu, czy akcji charytatywnej. Dzięki kontaktowi z rówieśnikami z innych krajów nasi wychowankowie poprawią umiejętności komunikacji w języku angielskim, a przez to w przyszłości będą mieli łatwiejszy dostęp do europejskiego rynku pracy. Poszerzenie kompetencji informatycznych, organizacyjnych, społecznych otworzy naszym uczniom drzwi zakładów pracy, a współpraca z rówieśnikami z innych krajów sprawi, że poszerzą się ich horyzonty myślowe.

W planowanym projekcie planujemy między innymi następujące zadania:

  • Zorganizowanie koncertu w domu dziecka - klasy mechaniczne
  • Własnoręczne wykonanie zabawek dla dzieci ze szkół specjalnych - ekologiczne, drewniane zabawki
  • Zorganizowanie zajęć z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie polegających na wykonaniu zabawek z odpadów a następnie zorganizowanie wystawy

Renata Frankowska

(zdjęcia z wizyty)

30.11÷02.12.2012r. - Międzynarodowe Mistrzostwa w strzelectwie sportowym Polmozbyt PLUS POLISH OPEN KALIBER

Platforma e-learningowa naszej szkoły

adres platformy: http://elearning.zst-anders.edu.pl/ 

11.11.2012r. - 94. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Ankieta dotycząca losów absolwentów Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku

Drodzy Absolwenci!

W trosce o dobro następnych pokoleń młodzieży opuszczającej mury Naszej Szkoły, Dyrekcja i nauczyciele pragną podnosić jakość swojej pracy. Ankieta pomoże nam bliżej poznać i lepiej zrozumieć związki zachodzące między treściami programów kształcenia, procesem nauczania, efektami kształcenia oraz przebiegiem i rezultatami karier zawodowych absolwentów. W tym celu odwołujemy się do Waszych doświadczeń i prosimy o udzielenie kilku cennych dla nas informacji, które chcemy wykorzystać do dalszej naszej pracy. Ankieta jest w całości anonimowa.

Prosimy o przysyłanie odpowiedzi na adres e-mail szkoły: szkola@zst.bialystok.pl 
Za udzielenie odpowiedzi serdecznie dziękujemy!
ankieta do pobrania: ankieta_absolwenci.doc

Materiały edukacyjne - numery alarmowe w Polsce

https://www.szkolenia-bhp24.pl/numery-alarmowe

  • film, w połączeniu z grą edukacyjną pierwsza pomoc

https://www.szkolenia-bhp24.pl/gra-pierwsza-pomoc

01.11.2012r. - Dzień Wszystkich Świętych

29÷30.10.2012r. - Mistrzostwa w Tenisie Stołowym o Puchar Dyrektora Szkoły

Słownik pojęć z zakresu mechatroniki [ polsko-angielski i angielsko-polski ] opracowany w ramach projektu M.O.V.E.

Platformą e-learningową administruje mgr Paweł Przybylski

23.10.2012r. - Otrzęsiny klas pierwszych

07÷ 11.10.2012r. wizyta przygotowawcza w Nevsehir - Turcja
(zdjęcia z wizyty)

W dniach od 07÷11.10.2012r. odbyła się wizyta przygotowawcza w Nevsehir - Turcja w ramach projektu LdV IVT (Praktyki zawodowe i staże dla osób uczących się) zarejestrowanego pod numerem 2012-1-PL1-LEO06-30858. W wizycie wzięło udział dwóch nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa w Białymstoku: Renata Frankowska - wicedyrektor szkoły i Krzysztof Borkowski - nauczyciel przedmiotów branży drzewnej. Podczas wizyty przygotowawczej miały miejsce między innymi następujące działania:

  • dopracowano założenia, cele i metodologię projektu,
  • odwiedzono miejsca odbywania stażu, spotkano się z dyrektorami firm oraz omówiono program praktyk,
  • zapoznano się z miejscami zakwaterowania dla uczniów.

Planowana data rozpoczęcia projektu - czerwiec 2013r.

Przyszły projekt obejmować będzie uczniów klas trzecich Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku, zawód - technik technologii drewna. Zasadniczym celem projektu jest doskonalenie umiejętności zawodowych uczniów, porównanie wiadomości i umiejętności nabytych w trakcie nauki i praktyki w kraju z oczekiwaniami, jakie stawia europejski rynek pracy. Priorytetem projektu jest motywacja przyszłych absolwentów do zakładania własnych firm, co może przyczynić się do sukcesu na europejskim rynku, z uwagi na szybki rozwój branży meblarskiej. Wobec bardzo niepewnej przyszłości zawodowej ich motywacja do nauki, a zwłaszcza do rozwijania kompetencji językowych, była niewielka. W rezultacie zagraniczna praktyka zawodowa powinna wpłynąć na ich większą mobilność, pobudzić przedsiębiorczość oraz pokazać realne korzyści wynikające z rozwijania kwalifikacji i nauki języków obcych. Zdobycie doświadczenia zawodowego podczas zagranicznych praktyk umożliwi uczniom ZST poznanie nowych technologii oraz metod pracy, które mogą okazać się innowacyjne na regionalnym rynku pracy.

W czasie realizacji projektu młodzież kształcąca się w zawodzie technik technologii drewna zdobędzie nowe umiejętności:

  1. w zakresie organizacji i nadzorowania procesów produkcji w zakładzie pracy:
  2. przygotowanie surowców i materiałów do produkcji
  3. obsługa wybranych stanowisk produkcyjnych

Uczniowie zapoznają się również z nowoczesnymi narzędziami marketingowymi stosowanymi w branży meblarskiej.

Renata Frankowska

zdjęcia z wizyty

12 października 2012r. - w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej

Mistrzostwa szkoły w piłce nożnej - wrzesień/październik 2012r.

30 września 2012r. - zebrania z rodzicami

Ślubowanie uczniów klas pierwszych - 30 września 2012r.

27 września 2012r. - wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory - zdjęcia z wyborów do SU

Zgodnie z zaplanowanym na zebraniu SU harmonogramem czekaliśmy na chętnych do pracy w Zarządzie SU. Trudność polegała na tym, iż niektórzy uczniowie mimo swego potencjału i chęci nie mieli odwagi, by startować w wyborach. Ostatecznie zgłosiło się trzech kandydatów. Przygotowali informacje o sobie, które zostały umieszczone na platformie http://www.wybory.ceo.org.pl , a także na gazetce szkolnej oraz w różnych miejscach, gdzie często pojawiają różne ogłoszenia skierowane do uczniów.

Dodatkowo od pierwszego dnia kampanii umieściliśmy duże plakaty informujące o dniu i miejscu wyborów, dodatkowo podaliśmy adres strony internetowej, gdzie można było szukać informacji na temat wyborów.
Na gazetce nie zabrakło haseł zachęcających uczniów do głosowania.

Skład szkolnej komisji wyborczej
 1. Katarzyna Jóźwiak- Przewodnicząca
 2. Elzbieta Jamiołkowska - Członek
 3. Ewa Kempczyńska - Członek
 4. Agnieszka Walendziuk - Członek
 5. Sebastian Krupka - Członek

Przebieg wyborów

W wyborach wzięli wszyscy uczniowie obecni danego dnia w szkole.
Komisja wyborcza zebrała się ok. godz. 8.30, rozpoczęcie nastąpiło pół godziny później.
 Lokal wyborczy dzięki uprzejmości naszego Pana Kierownika, naszej Pani Woźnej oraz innych pracowników szkoły został przygotowany profesjonalnie; godło i flagi państwowe podkreślały powagę naszego przedsięwzięcia. Olbrzymia biało-czerwona urna, zasłonięte miejsca z możliwością zakreślenia swego kandydata oraz stół dla Komisji czyniły z Auli szkolnej prawdziwą salę wyborczą. Karty wyborcze przygotowaliśmy wcześniej oraz listy na których uczniowie składali podpisy.
 Skorzystaliśmy z uprzejmości naszych pedagogów i głosowania w poszczególnych klasach przebiegały podczas zajęć. Wyznaczona klasa schodziła na 5-10 minut, po czym wracała na zajęcia. Nie było 1,5 klasy ( tak to nie pomyłka), gdyż uczniowie ci odbywali zajęcia praktyczne. Mimo wcześniejszych informacji nikt z nich nie pojawił się na wyborach.
 Po skończonych wyborach Komisja policzyła wszystkie głosy, część głosów była nieważna, gdyż uczniowie dopisywali swoich kandydatów, np. kolegów z klasy.
W sumie głosowało 333 uczniów, w tym głosów ważnych 287 i 46 głosów nieważnych.

Walka o fotel Przewodniczącego SU była dość wyrównana:
120 głosów zdobył Krzysztof Czemiel i 110 głosów zdobyła Anna Skórak. Dawid Kupraszewicz zdobył 57 głosów.

Skład SU

  • Krzysztof Czemiel - Przewodniczący SU
  • Anna Skórak- Zastępca Przewodniczącego SU
  • Dawid Kupraszewicz - Skarbnik

Wszystkim składamy serdeczne podziękowania zwycięzcom gratulujemy.

Elżbieta Jamiołkowska

W dniach od 17 do 20 września 2012 roku 20 uczniów ZST wzięło udział w kursie CARVING finansowanym w ramach realizowanego w szkole projektu "Dziś się uczę - jutro pracuję" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

We wrześniu 2012 roku druga tura uczniów rozpoczęła kurs operatora koparko-ładowarki finansowany w ramach realizowanego w szkole projektu "Dziś się uczę - jutro pracuję" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

7 września 2012r. - XII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

1 września 2012r. - inauguracja nowego roku szkolnego 2012/2013.

1 września 2012r. - 73. rocznica wybuchu II wojny światowej


 

Barbara Malejew http://malejew.w.interia.pl

 
wszystkie prawa zastrzeżone

 Copyright © Barbara Malejew & Paweł Przybylski
ZST im. gen. Władysława Andersa, 15-879 Białystok, ul. Stołeczna 21